Böbrek kanserinde yeni umut

Hürriyet Haber
27.09.2015 - 11:51 | Son Güncelleme:

İngiltere’de böbrek kanseri hastaları için geliştirilen yeni bir ilacın bu ölümcül hastalığa yakalanmış olan bir çok hastanın 5 ila 7 yıl daha normal bir hayat sürmesine fırsat sağlayabileceği açıklandı.

Uzmanlar yapılan denemelerde, Nivolumad adı verilen ilacı aldıktan sonra sadece bir kaç ay ömrü kaldığına inanılan bazı hastaların akciğer ve karaciğerlerine yayılmış olan tümörlerin temizlendiğini ve genel sağlık durumlarının işlerine dönmelerine imkan sağlayacak denli düzeldiğini dile getirdi.

Londra’daki Royal Marsden Hastanesi’nden bilim insanlarının geliştirdiği ve gelecek hafta Avrupa Kanser Kongresi’nde dünyaya detaylı olarak tanıtılacak olan bu yeni tedavinin böbrek kanserinin tedavisi olarak lanse edilebilmesi için henüz çok erken olduğunu belirten uzmanlar yine de ilacın sağladığı sonuçların oldukça ümit verici olduğunu dile getirdi.

Kanserle savaşta yeni ve umut dolu bir döneme geçilmesini sağlayan bağışıklık sistemi tedavilerinden biri olan Niolumad’ın şimdiye dek tüm dünyadan 821 kişi üzerinde denendiği ve ortalamada bu ilacın deneklerin ömrünü 5.4 ay uzattığı belirtildi.

Ancak uzmanlar ne yazık ki ilacın böbrek kanseri hastalarının sadece üç ila dörtte birinde etkili olduğunu belirtti.

Araştırma sonuçları New England Journal of Medicine isimli akademik dergide yayınlandı.

Etiketler: kansen , yeni umut


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı