Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Böbrek hastalıkları en çok yaşlı köpekleri vuruyor

Özellikle yaşlı köpeklerde çok sık karşılaştığımız böbrek hastalıkları, akut veya kronik olarak seyredebilen ve ilerlediği durumlarda hayatı tehdit eden önemli hastalıklardan birisi.

Ortaya çıkmasının birçok sebebi var. Bunlar arasında en yaygın olanları şunlar:

Virüs, bakteri ve mantar kaynaklı enfeksiyonlar
Parazitler
Kanser
Yaşın ilerlemesi
Travmalar
Zehirlenmeler ve istenmeyen ilaç reaksiyonları
Kalıtsal hastalıklar
Amyloidosis
Bağışıklık sistemi hastalıkları
Belirtiler hastalığın seyrine ve şiddetine göre farklılıklar gösterir. Çoğu kez de diğer iç organların hastalıklarında olduğu gibi çok ayırt edici olmayan belirtilerle seyredebilir. Böbrek hastası köpeklerde en çok gözlenen belirtiler şöyle:
İştah kaybı
Kusma
Kilo kaybı
Halsizlik
Daha fazla su içme
İdrar miktarında artış
İdrar yapamama
Geceleri idrar kaçırma
İdrarda azalma
İshal
Vücudu kambur tutma
Hareket etmek istememe
Tüylerin parlaklığını yitirmesi ve dağınık durması
İdrarla birlikte kan görülmesi.
Bunun yanı sıra özellikle mukozalarda kansızlığa bağlı solgunluk, ağız, dil ve dişetlerinde ülserler, nefesin kötü kokması, dehidrasyon (sıvı kaybı), ödemler, kan basıncının yükselmesi, böbreklerde ağrı ve büyüme, karın bölgesinde sıvı birikimine bağlı şişkinlikler de köpeklerde böbrek hastalıklarının klinik belirtileri olarak dikkati çeker.

Pako pano

Tuvalet eğitimli, kuru mama yemeye alışmış 2-2.5 aylık yavru kedi için ev arıyoruz. Kendisinde sadece kedilerden kedilere bulaşan konjuktivit olduğu için evdeki diğer 3 kedimizin yanında tutamıyoruz. Onu sevip hastalığıyla ilgilenebilecek bir aile arıyoruz. Çok oyuncu ve iyi huylu bir yavru. Parazit ilaçlarını aldı ama yaşı nedeniyle daha aşılarına başlanmadı. İlgilenenler için Tel: (506) 930 61 30.

Biz 2 kardeşiz, çok ama çok tatlıyız. Tuvalet alışkanlığımız var. İç ve dış parazit tedavilerimiz yapıldı. Mamamızı çok güzel yeriz, çok oyuncuyuz. Bizi asla sokağa terk etmeyecek sıcak yuvalar arıyoruz. Tel: (216) 384 51 65 - (543) 254 65 77

Daha gözleri açılmamışken 4 kardeşi barınağa bırakmışlar. Haberimiz olur olmaz barınaktan aldık ve evde biberonla büyüttük. Şimdi çok sağlıklılar, tuvalet eğitimleri var. İç ve dış parazit tedavileri yapıldı. Evde büyümüş ve sokağı hiç bilmeyen 2.5 aylık bu güzel kardeşlere onları hiç sokağa terk etmeyecek yuvalar arıyoruz. Tel: (555) 986 97 30 - (216) 384 51 65
X