Gündem Haberleri

  Böbrek çetesine baskın

  Hürriyet Haber
  16.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bursa'da, yabancı uyruklu kişilerin böbreklerini zengin hastalara pazarlayan bir çete ortaya çıkarıldı. Bir gecede 6 böbrek nakli gerçekleştiren cerrah gözaltına alındı.

  Bursa Özel Vatan Hastanesi'nde 5 Moldovyalı ve 1 Romanya uyrukludan alınan böbreklerin birinin Türk, beşinin İsrailli kişilere nakledilmesi üzerine soruşturma başlatıldı. Sağlık Bakanlığı'ndan gelen 2 müfettiş araştırmayı sürdürürken hastanedeki evraklara el konuldu. 6 nakli bir gecede yapan Genel Cerrah Burak Kavlakoğlu gözaltına alındı. Kavlakoğlu, daha önce bu tür nakilleri Kadıköy Vatan Hastanesi'nde yaptığını, hastane-nin onarımda olması nedeniyle Bursa'ya geldiğini söyledi.

  Hastalar Roma'dan geliyor

  Organ mafyasının 150-200 bin dolar karşılığında nakil yaptığı yolundaki ihbardan sonra Vali Orhan Taşanlar da Sağlık Bakanlığı'ndan müfettiş istedi. Sağlık Müdürü Dr. Murat Ünal, bu tür nakillerin sadece tıp fakülteleri ve yüksek ihtisas hastanelerinde yapılması gerektiğini vurgulayarak, ‘‘Organ veren yabancıların yakalanması için sınır kapıları uyarıldı. Aynı hastanede daha önce İngiliz ve ABD'li doktorlar da yasal olmayan yollardan nakil yapmış. Hastaların şebeke tarafından Roma üzerinden getirildiği de tespit edildi’’ diye konuştu.

  Müdür: Suçumuz yok

  Vatan Hastanesi Genel Müdürü Cemal Özcan ise kendilerinin sadece hastaneyi tahsis ettiklerini, nakillerden Kavlakoğlu'nun sorumlu olduğunu kaydetti. Kavlakoğlu ilk sorgusundan sonra serbest bırakılırken olayla ilgili araştırmalar çok yönlü olarak sürdürülüyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı