Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Böbrek bekleyen sayısı 60 bini geçti

  A.A
  28 Şubat 2011 - 11:45Son Güncelleme : 28 Şubat 2011 - 11:45

  Türkiye'de böbrek bekleyen hasta sayısı 60 bini geçti, karaciğer bekleyen hasta sayısı ise 2 bin 500 oldu.

  Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Arif Kapuağası, “Türkiye'de böbrek bekleyen hasta sayısı 60 bini geçti, karaciğer bekleyen hasta sayısı ise 2 bin 500 civarında” diyen Kapuağası, organ nakli koordinatörlerinin bu hastaların normal insan gibi yaşamlarını idame ettirmesi için çok önemli olduğunu vurguladı. Kapuağası, “Eğer biz bu hastalara yeterli özeni göstermezsek, bu kişiler uzun süre bekleyecek ya da bazıları bu şansı elde edemeden vefat edecekler.” diye konuştu.

  Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakil Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar da, organ nakli konusunda Türkiye'de son yıllarda gözle görülür gelişmeler olduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığının bu konuda son yıllarda yürüttüğü çalışmaları takdir ettiğini ifade eden Süleymanlar, 300'lerdeki organ nakli sayısının 3 binlere ulaşmasını keyifle izlediğini dile getirdi.

  Prof. Dr. Gültekin Süleymanlar, organ nakli bekleme listesi kurulmadan önce Türkiye'de “kaotik bir ortam” olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

  “Geçmişte bekleme listesi diye bir şey yoktu. Bir defa bu milattır. Sıkıntılarına ve aksamalarına rağmen bekleme listelerinin oluşturulması ve böbrekte başarıyla uygulanması önemli bir aşamadır. Şeffaf, adil bir paylaşımın olduğunu biliyorum. Bu konuda görülen bazı küçük aksaklıkların çözülmesi konusundaki çalışmalara da tanık oluyorum.
  Organ naklinde en kritik işin, canlıdan ve kadavradan nakil olduğunu biliyoruz. Esas kritik sürecin kadavradan organ bağışı ve nakli olduğuna inanıyorum. Merkez olarak kadavradan bağışı artırmak öncelikli konu başlıklarımızdan birisi. Bugünkü kurs da bunun örneği. Her türlü bilimsel faaliyete talip olduğumuzu bakanlığa bildirdik. İyi işbirliğiyle büyük işler görüleceğini hep beraber gördük. Organ bağışı ve kadavradan organ temimindeki en kritik görev koordinatörlerin. Yüzlerce binlerce insana hayat olmak, can katmak için önemli bir vazifede sorumluluk alıyorsunuz.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı