Eğitim Haberleri

  BM'ye göre kaliteli eğitimde sonuncuyuz

  Önder ÖNDEŞ
  15.06.2017 - 23:08 | Son Güncelleme:

  BİRLEŞMİŞ Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), ‘41 Gelişmiş Ülkede Çocuklar İçin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Raporu’nu yayınlandı.

  2015’te Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 2030’a kadar ulaşılması planlanan 17 hedefte, ülkelerin son durumu analiz edildi. Buna göre Türkiye çocuklarla ilgili olan 9 hedefte ‘nitelikli eğitimin sağlanması’nda son sıraya düştü. Ayrıca ‘açlığın sona erdirilmesi’nde 40, ‘herkes için her yaşta sağlıklı ve refahı yüksek bir yaşam sağlanması’nda 37’nci sırada yer aldı. Ülkemiz, 9 hedefin üçünde 41 ülkenin ortalamasını yakaladı. ‘Eşitsizliklerin azaltılması’nda 22’nci olan Türkiye, aynı sırayı ‘barışçıl, kapsayıcı bir toplumun teşvik edilmesi, herkes için adaletin sağlanması ve kurumların hesap verebilir hale getirilmesi’nde de elde etti. Başlıklar arasında en iyi performans, üçüncü olunan 15 yaş düzeyindekiler arasında ‘sorumlu tüketim ve üretimin yaygınlaştırılması’nda gösterildi.

  ABD’DEN ŞAŞIRTAN SONUÇLAR
  41 ülke içerisinde birçok hedefte en iyi derece Norveç, Finlandiya ve Danimarka’nın olurken, dünyanın en güçlü ekonomisi ABD çoğunda ortalamanın altında kaldı. Özellikle ‘barışçıl, kapsayıcı bir toplumun teşvik edilmesi, herkes için adaletin sağlanması ve kurumların hesap verebilir hale getirilmesi’ hedefinde ülkenin 40’ıncı sırada yer alması dikkat çekti. Avrupa Birliği’nin gelişmiş ekonomilerinden Fransa tüm hedeflerde ortalamayı yakalarken, Almanya 9 hedefin 8’sinde ortalamanın üzerine çıktı. 

  Etiketler: Eğitim , gazetehaberleri
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı