Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BMW'den büyüleciyi hibrit

  Hürriyet Haber
  01 Aralık 2009 - 11:03Son Güncelleme : 01 Aralık 2009 - 11:03

  BMW'den ilk aktif hibrid: EfficientDynamics Vision! Çevre bir yana; bu otomobil müthiş görünüyor.

  BMW, EfficientDynamics Vision konsept tasarımı ile, tasarruflu yakıt tüketimi, çarpıcı görünüm ve nefes kesici performansı bir arada vaadediyor. 3 silindir turbo-dizel ve 4 çeker elektrik motoru; lityum polimer akü ve toplamda 356 beygir gücü ile BMW Vision, Aralık ayında, Los Angeles Otomobil Fuarı'nda boy gösterisine hazırlanıyor.

  Vision'ın göze çarpan diğer özelliklerine gelince: BMW'nin yeni hibridinin, 0-100 kilometreye de 4.8 saniyede ulaşacağı; azami hızının saatte 249 kilometre; 100 kilometre mesafe için ön görülen ortalama yakıt tüketiminin ise yalnızca 3.76 litre'yi bulacağı belirtiliyor. 1.5 litrelik ve kendi başına 163 beygir gücüne sahip 3 silindirli motorun, bugüne kadar üretilen dizeller arasında en güçlüsü olacağını belirten BMW yetkilileri, elektrik motorunun bağımsız yanma özelliğine sahip olması nedeniyle de Vision'ın, aynı zamanda 'ilk aktif-hibrid otomobil' olarak nitelendirilebileceğini ifade ediyorlar.
  Eğer BMW'nin yeni konsepti gerçek olursa; 98 hücreli lityum-polimer aküsünü, şehir şebekesinde 2.5 saatte ful şarj edilebiliyor.
   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı