BMW ve Mercedes'e Türk Malı mont

Mustafa KUTLAY
23 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 23 Ekim 1997 - 00:01

Uluslararası konfeksiyon markalarının üretim üssü haline gelen Türkiye, dünya otomotiv devlerinin prestij ürünlerine de imzasını atmaya başladı. Arat Tekstil, üretim yaptığı GAP, Karstadt, Betty Barclay, Otto, Speedo, Steilmann ve Banana Republic gibi dünya markalarından sonra, Alman otomotiv endüstrisinin iki devi Mercedes Benz ve BMW için de özel mont ve kaban üretimine başladı.

BMW için 1 yıl, Mercedes Benz için ise yaklaşık 6 aydır üretim yaptıklarını söyleyen Arat Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Arat, Porsche ve Harley Davidson marka konfeksiyon üretimi konusunda görüşme yaptıklarını açıkladı.

Arat Tekstil'in özellikle mont üretiminde iddialı olduğunu söyleyen Arat, ‘‘Mercedes Benz ve BMW, bu konuda ismimizi duyarak, bizimle temasa geçtiler. Böylece her iki firmanın da montlarını biz üretmeye başladık. Bu firmalar, deri ürünlerinde de Turgut Yılmaz ile çalışıyorlar’’ dedi.

150 MİLYONA MONT

BMW için ürettikleri montların özellikle motorsiklet meraklıları ve spor otomobil kullanıcılarına yönelik olduğunu anlatan Arat, şöyle devam etti: ‘‘Ürettiğimiz bu montların bizim için katma değeri oldukça yüksek. Yurt dışında bizim ürettiğimiz bir BMW montun satış fiyatı yaklaşık 1500 mark (150 milyon lira) düzeyinde. Bu montun en önemli özelliği, başlığının hava geçirmemesi. Böylece, özellikle motorsiklet kullanımında büyük rahatlık sağlıyor. Bir diğer özelliği ise, kumaşının reflektörlü olması. Bu sayede, bu mont gece giyildiğinde trafikte kolayca farkedilebiliyorsunuz.’’

Bu tür ürünlerin ‘‘prestij’’ için üretildiğini anlatan Hasan Arat, son partide BMW için 4 bin, Mercedes Benz için ise 3 bin kadar mont üretimi yaptıklarını sözlerine ekledi.

Dünya otomobil endüstrisinde pek çok firmanın konfeksiyonda da kendi markalarını yaratmak için çaba harcadığını kaydeden Hasat Arat, yakın gelecekte Tofaş ve Renault gibi Türk otomobil üreticileri ile de bu konuda temasa geçmeyi planladığını söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı