BMW, Rover'ı 9.5 milyona eski genel müdürüne sattı

Hürriyet Haber
10.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

BMW Grubu, sürekli zarar eden Rover'a nihayet bir alıcı buldu. Rover, eski genel müdürü John Towers'ın başında bulunduğu İngiliz Phoenix adlı konsorsiyuma 10 sterlin (9.5 milyon lira) gibi sembolik bir fiyatla satıldı.

BMW, zarar eden Rover işletmesi için yeni bir alıcı buldu. BMW'den yapılan açıklamada, Rover markası ve tesislerinin, Rover'ın eski genel müdürü John Towers'ın başında bulunduğu İngiliz Phoenix konsorsiyumuna 10 sterlinlik (yaklaşık 9.5 milyon lira) ‘‘sembolik’’ bir fiyata satılması konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

BMW Başkanı Joachim Milberg, konuyla ilgili açıklamasında ‘‘Yoğun görüşmelerden sonra, varlığının devam etmesi ve Birmingham'daki fabrikasında binlerce işçinin işini yitirmesini önlemek üzere, Rover'a bir alıcı bulmayı başardık’’ dedi.

Phoenix'ten yapılan açıklamada da, anlaşmayla, konsorsiyumun Rover otomobillerinin ürün geliştirme, üretim ve dağıtımının sorumluluğunu üstleneceği, ayrıca, Rover tesislerinde üretilen MG markasını devralacağı belirtildi.

SENDİKALAR SEVİNDİ

Konsorsiyum, Rover'ın Birmingham'daki Longbridge tesislerinde Rover'ın 25 ve 45 modelleri ile MG spor otomobili üreteceğini de açıkladı.

Anlaşma, İngiltere hükümeti ve işçi sendikaları tarafından sevinçle karşılandı. Ticaret ve Sanayi Bakanı Stephen Byers, anlaşmayı öğrendikten sonra yaptığı açıklamada, Phoenix'in Rover'ı devralmasıyla bir bölüm işçinin işsiz kalacağını kabul etmekle birlikte, bu gelişmenin diğer seçeneklere göre daha iyi bir çözüm olduğunu söyledi.

Phoenix'in Rover'ı alması, İngiliz otomotiv sanayiinde binlerce işçinin işsiz kalmasını önleyeceği için İngiliz hükümetince de destek görüyordu.

İŞÇİ ÇIKARMA

BMW ise başlangıçta, Phoenix yerine İngiliz yatırım ortaklığı Alchemy'yi tercih etmiş, ancak, kesin gözüyle bakılan devir anlaşması, geçen ay çıkan bir son dakika anlaşmazlığı üzerine sonuçsuz kalmıştı. Alchemy'nin Rover için öngördüğü işletme planı, Birmingham fabrikasında daha geniş kapsamlı işten çıkarmalar öngörüyordu.

Phoenix konsorsiyumunun başlangıçta fazla şans tanınmayan teklifi ise daha az sayıda işçi çıkarmayı öngörmesi nedeniyle, BMW yönetiminin isteksizliğine karşın, İngiliz hükümetince destek görüyordu.

BMW, Rover'a borç verecek

ALMAN lüks otomobil firması BMW'nin, 10 sterline (yaklaşık 9.5 milyon lira) sattığı Rover markasından kurtulmak için üste borç da verecek. BMW'nin, kendisine 6 yıl boyunca milyarlarca dolar zarara mal olan Rover'ı satın alan İngiliz Phoenix konsorsiyumuna faaliyete geçmek için gerekli işletme sermayesi olarak kullanmak üzere 500 milyon sterlin borç vereceği bildirildi. BMW sözcüsü Hubert Bergmann bu paranın ‘‘geri ödenecek bir kredi olarak görüldüğünü’’ söyledi. Phoenix ile BMW arasındaki anlaşmanın mali boyutları hakkında, sembolik satış fiyatı ve söz konusu borç miktarı dışında bilgi verilmedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı