Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BM'nin toplantısı teknik ve ön hazırlık niteliğinde olacak

  A.A.
  01.08.2006 - 22:48 | Son Güncelleme:

  Ortadoğu'daki son durumla ilgili basın mensuplarına bilgi veren BM Medya Bölümü Başkanı Fawzi Ahmad, Lübnan'da yeni kurulması planlanan güçle ilgili toplantının dün ertelendiğini hatırlatarak, toplantının Perşembe günü yapılacağını söyledi.

  Söz konusu toplantıyı daha çok “teknik ve ön hazırlık toplantısı” olarak tanımlayan Ahmad, güce katkıda bulunmak isteyen devletlerin, istikrar gücünü belirleyecek teknik konuları tartışacaklarını belirtti.

  Ahmad, bu teknik konuların gücün oluşumu, bu güce katkı için hangi ülkenin ne kadar asker gönderebileceği, çeşitli teknik senaryoların tartışılması, sahada ne gibi ihtiyaçların karşılanması gerektiği gibi tamamen “lojistiğe ve teknik detaylara” dayalı olduğunu vurguladı. Ahmad konunun siyasi yönünün bu toplantıda ele alınmayacağını vurguladı.

  “Gücün görev yönergesi ise BM Güvenlik Konseyinden geçecek karardan sonra belli olacak” diyen BM yetkilisi, “Tabii güce katkı sağlamak isteyen devletler bu durumda öncelikle BM'den gücün oluşturulması ve yönergesiyle ilgili Güvenlik Konseyi kararının çıkmasını bekleyebilirler. 'Önce bu karar alınsın, sonra biz duruma bakalım' diyebilirler” dedi.

  BM GÜCÜ MÜ, ÇOKULUSLU GÜÇ MÜ?

  Lübnan'da kurulması düşünülen yeni gücün BM barış gücü mü yoksa çokuluslu bir güç mü olacağını soran gazeteciye, Ahmad, “BM'nin bu konuda bir tercihi yok ve bu konu tartışılıyor. Ama bildiğiniz gibi iki güç birbirinden farklı. BM barış koruma gücü, BM komutasında hareket eden, BM bayrağı ve üniforması taşıyan güçtür. Çokuluslu güçte ise güce katkıda bulunmak isteyen ülkeler, bir BM üyesi devletin komutanlığında belirli bir görevi yerine getirmek için BM Güvenlik Konseyi kararıyla bölgeye konuşlandırılırlar ve kendi ulusal üniformalarını giyerler” diye konuştu.

  Ahmad daha önceden bu tip barış gücü faaliyetlerine katılan ülkelerin güce katılmalarının ve deneyimlerinin çok faydalı olacağını belirtti.

  BM yetkilisi, kurulması planlanan gücün siyasi bir anlaşmanın yürürlüğe girmesinden ve bir ateşkesin sağlanmasından sonra bölgede ateşkesin korunmasına yardımcı olacağını belirtti. Ahmad bunun için öncelikle BM Güvenlik Konseyi kararının alınarak gücün yönergesinin belirlenmesi gerektiğini bir kez daha vurguladı.

  Diplomatik kaynaklar da konunun siyasi çerçevesinin, gücün yönergesiyle ilgili BM Güvenlik Konseyi kararının çıkmasıyla belirleneceğini bildirdiler.

  Perşembe günü yapılması planlanan toplantı BM'nin Barışı Koruma Harekatları Bölümü tarafından düzenleniyor ve 40'dan fazla ülkenin toplantıya katılması bekleniyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı