Dünya Haberleri

  BM'nin Guantanamo raporuna ABD itirazı

  WASHINGTON (A.A)
  14.02.2006 - 01:05 | Son Güncelleme:

  ABD, Birleşmiş Milletler (BM) uzmanlarınca Guantanamo'ya ilişkin hazırlanan taslak rapora itiraz etti.

  ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada “söylentiler üzerine kurulu sözkonusu raporun inanılırlıktan uzak olduğu” savunuldu.

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack, ABD yönetiminin konuyu inceleyen BM delegasyonuna Guantanamo'yu ziyaret etme fırsatı verdiğini hatırlatarak “Ne yazık ki teklifimizi geri çevirdiler. Ve şimdi Guantanamo'da bulunmamaları üzerine kurulu bir rapor hazırlıyorlar” diye konuştu. McCormack gazetecilerin, BM uzmanlarının Guantanamo'yu ziyaret etmeyi, kendilerine tutsaklarla ancak çok sınırlı görüşme hakkı tanındığı gerekçesiyle reddetiklerini hatırlarak sordukları soruları ise “Biz, uluslararası yükümlülüklerimize dayanarak iyi niyetli bir teklif yaptığımıza inanıyoruz” diye yanıtladı.

  BM insan hakları uzmanı 5 kişi tarafından hazırlanan ve henüz tamamlanmadığı belirtilen taslakta ABD, gözaltı haklarıyla adil yargılama, din özgürlüğü ve sağlık haklarını çiğnemekle suçlanmıştı.

  ABD'nin terörle mücadele ettiği savının reddedildiği raporda, ABD yönetimine Guantanamo'yu kapatması ve ABD Savunma Bakanlığı'nın yetkilendirdiği tüm özel sorgu tekniklerine son verilmesi tavsiyesinde bulunulmuştu.
  Raporda ayrıca Guantanamo'daki tutsaklar için ABD'nin yargıç, savcı ve avukatlığı üstlendiği, bunun da bağımsız bir mahkemeden önce, adil yargılama için gerekli çeşitli hakların ciddi bir şekilde çiğnenmesine neden olduğu ileri sürülmüştü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı