Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BMMYK'dan Pakistan'a yardım

  Hürriyet Haber
  18 Ekim 2005 - 11:19Son Güncelleme : 18 Ekim 2005 - 11:19

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK), Hatay'ın İskenderun ilçesindeki bölge deposunda bulunan yaklaşık 117 bin parça çadır, battaniye ve soba, Adana İncirlik Hava Üssü'nden “NATO Hava Köprüsü” ile Pakistan'daki depremzedelere ulaştırılacak.

  BMMYK Sözcüsü Metin Çorabatır, Yüksek Komiser Antonio Guterres'in Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile yaptığı görüşme sonrası, İskenderun'daki bölge deposunda bulunan eşyanın bir bölümünün Pakistan'a sevkini kararlaştırdıklarını belirtti.

  Çorabatır, yaptıkları çalışma sonrası depoda bulunan 104 bin battaniye, 9 bin 915 çadır ve 2 bin 400 yemek pişirme ve ısınma amaçlı sobadan oluşan yardım malzemesinin ilk bölümünün bu sabah 8 kamyonluk konvoyla İskenderun'dan yola çıktığını kaydetti.

  Çorabatır, yardım malzemelerinin İncirlik Hava Üssü'nde oluşturulacak NATO Hava Köprüsü ile depremzedelere ulaştırılacağını bildirerek, şunları söyledi: “Karayolundaki tüm nakliye masraflarını Türk hükümeti karşılıyor. Uçak desteğinde de bulunacaklarını bildirdiler. Türk Silahlı Kuvvetleri personeli de yükleme çalışmalarına yardım ediyor. Başbakanlık Kriz Merkezi organizasyonunda, İskenderun Kaymakamlığı koordinatörlüğündeki bu çalışma sonrası 40 kamyon dolusu toplam 860 ton eşya Pakistan'a ulaşacak.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı