Dünya Haberleri

  BM'den 'Suriye'ye çekilme mühleti'ne yalanlama

  New York
  25.02.2005 - 10:42 | Son Güncelleme:

  BM, El Arabiye televizyonunun, “Genel Sekreter Kofi Annan'ın Suriye'ye Lübnan'dan nisana kadar çekilmesi için mühlet verdiği” yolundaki haberini yalanladı.

  Annan'ın sözcüsü Fred Eckhard, Genel Sekreter'in, Suriye'nin Lübnan'daki askerlerini çekmesi için hiçbir zaman nisan ayına kadar mühlet vermediğini ve bu tarihe kadar çekilmezse yaptırımlar uygulanacağı yolunda hiçbir söz sarf etmediğini belirtti.

    

  Eckhard, ayrıca Arap televizyon kanalının bugün yayımlaması beklenen röportajın metninin bir bölümünü gazetecilere dağıttı.

    

  Bu metne göre, Annan, Lübnan'daki durumla ilgili olarak, “ne olursa olsun” BM Güvenlik Konseyi'ne bir rapor sunması gerektiğini belirtiyor.

    

  Annan, “Eğer kısmi bir çekilme olacaksa bunu rapor etmeliyim, eğer tamamen bir çekilme olacaksa bunu da rapor etmeliyim. Ne olursa olsun nisanda rapor vermeliyim, bunu her altı ayda bir yapmak görevim” diyor.

    

  Merkezi Dubai'de bulunan El Arabiya televizyonu, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Suriye'ye, “nisan ayına kadar Lübnan'dan askerlerini çekmesi” uyarısı yaptığını bildirmişti.

    

  Arap TV'si, Annan'ın “Suriye'nin birliklerini yeniden konuşlandırması değil, askerlerin tamamen çekilmesini” kastettiğini belirtmişti.

    

  ABD, İHTİYATLI

    

  Bu arada ABD, Suriye'nin askerlerini Lübnan'ın doğusuna, Suriye-Lübnan sınırına çekmeye hazırlanması haberlerine ihtiyatlı yaklaştı.

    

  Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden Julie Reside, BM Güvenlik Konseyi kararının tamamen çekilmeyi öngördüğünü belirterek, bunun hemen yerine getirilmesi gerektiğini kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı