Dünya Haberleri

  BM'den Papadopulos'a yanıt

  Sema Emiroğlu-New York/BBC TÜRKÇE
  21.02.2006 - 11:19 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Cumhurbaşkanı Papadopulos'un 'BM, hakemlik olmasın koşulumuzu kabul etti' açıklamasına, örgütten, 'zaten hakemlik bir istisnaydı ve o dönem sona erdi' yorumu geldi.

  Birleşmiş Milletler Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için örgütün hakemliğine başvurma döneminin bittiğini kabul ederken, görüşmeleri yeniden başlatmanın, ancak Türk ve Rum tarafları arasında ortak bir zemin bulunması halinde mümkün olacağına inanıyor.

  Bu görüş, Kıbrıs Cumhurbaşkanı Tassos Papadopulos’un son açıklamalarının ardından New York’ta görüşlerini aldığımız BM yetkilileri tarafından dile getirildi.

  Rum basınında çıkan haberlere göre, Papadopulos, Kıbrıs sorununun çözüm çabalarının başarılı olması için Rum tarafının yapılmasını istediği değişikliklerin BM tarafından kabul edildiğini bildirmiş, bunlardan birisini, Annan’ın hakemlik rolünün reddi olarak tanımlamıştı.

  Üst düzey bir BM yetkilisi, Kıbrıs’la ilgili hakemlik konusunun, istisnai bir döneme ait olduğunu ve tarafların rızasıyla son çare olarak başvurulduğunu kaydetti ve şimdi bu dönemin bittiğini kabul etmek gerektiğini söyledi.

  Ancak aynı yetkili, Genel Sekreter’in görüşmeleri yeniden başlatabilmesi için, müzakere şartları ve zemini üzerinde anlaşması gereken tarafın Annan değil, Türk ve Rum liderleri olduğunu vurguladı.

  Annan’ın müzakereleri yeniden başlatmaya şu aşamada hazır olmadığını da hatırlatan yetkili, Genel Sekreter’in koşulların olgunlaşıp olgunlaşmadığını görmek için, siyasi işlerden sorumlu yardımcılığına atadığı İbrahim Gambari’yi, Rum tarafında 21 Mayıs’da yapılacak parlamento seçimlerinin ardından adaya göndermeyi planladığını bildirdi.

  Ancak Gambari’nin bu ziyaretinin de, yeni bir çözüm süreci başlatacağını garanti etmediği vurgulandı. Bunun için, Annan’ın, tarafların müzakere zeminine ilişkin somut önerilerini, bütünüyle ve öncelik sırasına göre dizilmiş bir liste halinde sunmasını beklediği bildirildi.

  Bu arada Genel Sekreter’in, önümüzdeki hafta Paris’te Tassos Papadopulos’la yapacağı görüşme talebinin, Rum tarafından geldiği ve Annan’ın, Rum seçimleri öncesinde iç politika malzemesi olarak kullanılabilecek, suni bir ilerleme havası yaratmaktan kaçındığı öğrenildi.

  Görüşmede, Annan’ın, Rum tarafından, müzakereleri başlatma hazırlığıyla ilgili görüşlerini, ayrıca Türkiye’nin geçen ay sunduğu çözüm önerilerine tepkisini almak istediği belirtildi.

  Rum kaynakları ise, Papadopulos’un, Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesinin de, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik çabalara müdahil olması gerektiğini Annan’a ileteceğini bildirdiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı