Dünya Haberleri

  BM'den Kuzey Kore ve Myanmar'a suçlama

  A.A.
  20.11.2009 - 09:25 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun insan hakları komitesi, Kuzey Kore ve Myanmar'da yaygın insan hakları ihlalleri olduğunu belirtti.

  192 üyeli BM Genel Kurulunun insan hakları konularıyla ilgilenen 3. komitesi, “Kuzey Kore'de ve Myanmar'da yaygın insan hakları ihlalleri olmasından dolayı derin endişe duyulduğunu” bildiren iki ayrı karar tasarısını oylamaya sundu.

  Japonya, Güney Kore, ABD, AB ülkeleri tarafından hazırlanan Kuzey Kore karar tasarısına 97 üye “evet”, 19 ülke “hayır” oyu verirken, 65 ülke çekimser oy kullandı.

  Myanmar'ı da benzer insan hakları ihlalleriyle suçlayan diğer karar tasarısı ise 92 ülkenin “evet” oyuyla kabul edilirken tasarıya 26 ülke “hayır” oyu verdi, 65 ülke de çekimser kaldı.

  Kuzey Kore'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Pak Tok Hun, Kuzey Kore'nin “düşmanları tarafından siyasi amaçla hazırlanan” kararı reddettiklerini söyledi.

  Myanmar'ın BM Daimi Temsilcisi Than Swe de, Myanmar'ı ağır dille eleştiren kararı kınadı.

  Genel Kurulun 192 ülkesinin temsil edildiği 3. komitenin İran'ı da insan hakları ihlalleriyle suçlayan benzer bir kararı çok yakında oylaması bekleniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı