Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BM'den kuş gribiyle mücadele övgüsü

  ANKARA (A.A)
  12 Ocak 2006 - 15:22Son Güncelleme : 12 Ocak 2006 - 15:22

  BM Kuş ve İnsan Gribi Kıdemli Koordinatörü Dr. David Nabarro, Türk hükümetinin, ülkede baş gösteren kuş gribi vakaları çerçevesinde, “konuyu mükemmel biçimde takip ettiğini ve insan sağlığı açısından her türlü tedbiri almış bulunduğunu” söyledi.

  Nabarro, 17-18 Ocak'ta Çin Halk Cumhuriyeti'nde kuş gribi konusunda düzenlenecek konferans hakkında dün New York'taki BM Basın Merkezi'nde gazetecilere verdiği brifingde, Türkiye'de baş gösteren kuş gribi vakalarına ve bu çerçevede Türk makamlarınca alınmış tedbirlere değindi.

  Edinilen bilgiye göre, brifing sırasında “Türk hükümetinin konuyu mükemmel biçimde takip ettiğini ve Türkiye'nin insan sağlığı açısından her türlü tedbiri almış bulunduğunu” belirten Nabarro, “Türkiye'deki kuş gribi vakalarının bir insan hastalığı salgınına değil, esasen hayvan hastalığı salgınına işaret ettiğini” kaydetti. Nabarro, Türkiye açısından şu anda en önemli sorunun, gerek kanatlı hayvanların itlafı, gerek insan sağlığı alanında alınan tedbirlerin sürdürülmeye devam edilmesi olduğunu söyledi.

  BM İnsan ve Kuş Gribi Koordinatörü Nabarro'nun ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Türkiye'ye seyahatlerin yasaklanması gibi bir tedbiri gerekli görmediğini vurguladığı öğrenildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı