Dünya Haberleri

  BM'den KKTC'ye tehdit

  Hürriyet Haber
  19.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Diego Cordovez Türk tarafının ‘ölü ilan ettiği’ toplumlararası görüşmeler sürecini canlandırmak için geldiği Ada'da ayağının tozuyla sert açıklamalar yaptı ve uluslararası kamuoyunun Kıbrıs sorunuyla ilgilenmekten vazgeçebileği uyarısında bulundu. Cordovez, ‘Uluslararası topluluğun bu ilgisinden yararlanmamak trajik sonuçlara yol açar’ dedi.

  Corvodez, BM'nin Kıbrıs'taki durumdan büyük endişe duyduğunu söyledi.Yabancıların Kıbrıs sorununa Kıbrıslılardan daha fazla ilgi duyduğunu öne süren BM Temsilcisi, ‘Adaya geliş amacım, çözüm formülü bulmaları için iki tarafa da yardımcı olmak ve tarafları mevcut uluslararası ilgiden yararlanmaları konusunda ikna etmektir. Uluslararası topluluğun ilgisinin değerlendirilmemesinin sonuçları trajik olacak. Ben bunu önlemeye çalışıyorum’ diye konuştu.

  Ada'daki siyasi gözlemciler Cordovez'in bu açıklamasıyla, Rum Yönetimi Lideri Glafkos Klerides'in 14 Mart'ta Londra'da Rum Radyosu'na verdiği demeç arasında büyük bir benzerlik bulunduğuna dikkat çekiyorlar.

  Klerides demecinde Güvenlik Konseyi'nin, toplumlararası görüşmeler için KKTC'nin varlığının tanınmasını şart koşan Türk tarafına baskı uygulayacağını ileri sürerek ‘BM’nin sabrı taşıyor. Bundan sonraki aşamada, Genel Sekreter'in iyi niyet misyonunun devam edip etmeyeceği ve uzlaşmaz tarafa karşı hangi önlemlerin alınacağı değerlendirilecek' demişti.

  Gözlemciler, Cordovez'in temaslarının sonucunu esas alarak Mart sonunda bir Kıbrıs raporu yayınlaması beklenen Güvenlik Konseyi'nin, bundan sonra Rum Yönetimi'yle ancak iki devlet temelinde görüşebileceğini açıklayan KKTC'yi uzlaşmaz taraf olarak suçlamasına kesin gözüyle bakıyorlar


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı