Dünya Haberleri, Son Dakika, Haberler

DÜNYA

  BM'den İsrail'i kınayan çok sert açıklama

  01 Haziran 2010 - 08:54Son Güncelleme : 01 Haziran 2010 - 19:11

  Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, İsrail'i dün en az 9 kişinin ölümüne yol açan Gazze yardım gemilerine yönelik operasyonu nedeniyle kınayan bir açıklama yaptı.

  BİR GEMİ DAHA GAZZE YOLUNDA

  GAZZE'DE ÇATIŞMA: 2 ÖLÜ 

  Güvenlik Konseyi açıklamalarının hukuki niteliği, kararlara göre daha hafif. Ancak açıklama yapılabilmesi için metnin oybirliğiyle onaylanması gerekiyor.    

   

  Oybirliğiyle kabul edildiği için 5'i daimi, 10'u geçici 15 üyenin aynı görüşte olduğunu göstermesi açısından bu açıklama büyük önem taşıyor. Zaten Türkiye de BM Konseyi'nden bir başkanlık açıklaması yapılmasını talep etmişti.

   

  Oldukça dikkatli bir yazımla hazırlanan metin üzerindeki pazarlıklar 10 saati aşkın bir sürede tamamlandı. Bugün sabah saatlerinde dönem başkanlığını Lübnan'dan devralan Meksika açıklamayı Konsey üyelerine okudu.

   

  Meksika'nın BM Daimi Temsilcisi Claude Heller tarafından okunan açıklamaya göre, Konsey İsrail'i operasyon sırasında meydana gelen sivil ölümlerden dolayı kınadı ve tarafsız bir soruşturma yapılmasını istedi.

   

  Konsey başkanı tarafından yapılan açıklamada, "en az 10 sivilin hayatını kaybetmesine ve çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olan eylemlerin" kınandığı bildirildi ve tutulan gemiler ile sivillerin serbest bırakılması istendi.

   

  Açıklamada, "Güvenlik Konseyi, BM Genel Sekreteri'nin konuyla ilgili tam bir soruşturmaya gerek duyulduğu yönündeki açıklamasını not ederek, uluslararası standartlara uygun hızlı, tarafsız, güvenilir ve şeffaf bir soruşturma açılması çağrısı yapmaktadır" denildi.

   

  YOĞUN PAZARLIKLAR

   

  Sabaha karşı yabancı basında yer alan haberler, ABD'nin temkinli duruşu nedeniyle ortak bir metin üzerinde uzlaşma sağlanmasının zor olduğu yönündeydi.

   

  İsrail'in BM içindeki en güçlü destekçisi olan ABD'nin Konsey'de veto yetkisi bulunuyor. ABD, son 40 yıl içinde BM Güvenlik Konseyi'nde İsrail'e yönelik bir kınama kararını 30'dan fazla kez veto etti.

   

  BM Güvenlik Konseyi'nin İsrail'i kınayan en son kararı 1990'larda alınmıştı. Konsey, İsrail'i 2006'daki Lübnan savaşı ve 2008'deki Gazze'ye yönelik Dökme Kurşun operasyonlarında kınama konusunda uzlaşma sağlayamamıştı.

   

  Bu nedenle de Türkiye bir karar yerine açıklama seçeneği üzerinde duruyordu. Son olay nedeniyle yapılan açıklama da çok ciddi pazarlıklara sahne oldu.

   

  Diplomatlar, özellikle Konsey'in "kınadığını" belirttiği paragrafta yer alan "eylem" ifadesinin çoğul mu yoksa tekil mi yazılması gerektiği konusunda uzun tartışmaların yaşandığını söyledi.

   

  Diplomatlara göre, Türkiye, ifadenin tekil olarak yazılmasını ve böylelikle İsrail'in yaşanan olayların tek sorumlusu gibi algılanmasını istiyordu. "Eylem" ifadesinin çoğul yazılması ise olayların sorumluluğunun bir bölümünün gemideki aktivistlere de verileceği anlamına geliyordu.

   

  Sonuçta metinde yer alan ifadenin şu şekilde olmasına karar verildi:

   

  "... Bu bağlamda Konsey, en az 10 sivilin hayatını kaybetmesine, çok sayıda kişinin de yaralanmasına neden olan eylemleri kınamakta ve ailelerine başsağlığı dilemektedir."

   

  SORUŞTURMA KOMİSYONU TARTIŞMALARI

   

  Metinde tartışma yaratan bir diğer ifade de olayla ilgili soruşturma çağrısının nasıl yapılacağıyla ilgili kısım oldu.

   

  Konsey açıklamasında, "uluslararası standartlara uygun hızlı, tarafsız, güvenilir ve şeffaf bir soruşturma" açılması çağrısı yaptı.

   

  Diplomatlar, ABD'nin itirazı üzerine taslak metinde yer alan "bağımsız" ibaresi kabul edilen açıklamada yer almadı. ABD, soruşturmanın İsrailli makamlar tarafından başlatılmasına engel olacağı gerekçesiyle "bağımsız" ibaresinin metinde yer almasına itiraz etti.

   

  Bu kaygıları gidermeyi hedefleyen Meksika'nın temsilcisi Heller, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "tarafsız" ile "bağımsız" ifadelerinin aynı anlamı taşıdığını ve soruşturmanın kim tarafından yürütüleceğine BM'nin karar vermesi gerektiğini söyledi.

   

  Ancak ABD'nin BM nezdindeki Daimi Temsilci Yardımcısı Alejandro Wolff, Heller'dan farklı bir açıklama yaptı. Wolff, "Biz... soruşturmanın İsrail tarafından yürütülmesini destekliyor ve... İsrail'in güvenilir ve tarafsız, şeffaf, hızlı bir soruşturmayı kendi içinde yapabileceğine inanıyoruz" dedi.

   

  Basına açık yapılan Konsey toplantısı sırasında konuşma yaparken adeta "yalnız adam" olarak kalan İsrail'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Daniel Carmon, filonun insani misyon "dışında herşey" olduğunu söyledi.

   

     
   

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 570 Yorum }
  • hüsamettin altındağ 1.6.2010 21:34:15
   Dışişleri bakanı ABD Türkiye yi hayal kırıklığına uğrattı diyor. BM kınasa ne olur. ölenler e yazık oldu. Zamanında Bosnayı da kınadı ne oldu. ABD uçakları vurdu.
  • emircan yaşa 1.6.2010 21:22:20
   arap ülkelerinden hiçbir ses yok nasıl müslümanlıktır bu? mısır savaş boyunca yardım girmesini sınırını kapatarak engelledi, dünya gazze'yi gözden çıkarmış resmen bir tek biz savunuyoruz. ama hükümetinde tedbirleri alması gerekirdi. ama her türlü israil suçludur u.a sularda bombada taşısa karışamaz
  • Özgür Bar 1.6.2010 21:04:37
   Turkiye'nin su anda Israil'e karsi sert bir tavir almasinin tam zamani. Amerika' yi kinamak son derece gereksiz bence, kaldi ki Amerika' da Israil' den son derece usanmis durumda; Israil Amerika' nin ortadogu planini bozuyor artik. Konusmayi birakip harekata gecelim, kimsenin tahammulu kalmadi zira!
  • sami yurtseven 1.6.2010 20:45:33
   yesinler sizin cok sert aciklamanizi,bos bunlarin hepsi bos.abd ve israil ne zaman bm kararlarina saygili olduki?ses var görüntü yok bos yere kinama aciklama v.s neden somut adimlar atilmiyor?o,zaman kapatin gitsin bm,yi bir ise yaramadiktan sonra.
  • Doktor Yagci 1.6.2010 20:39:26
   HİÇ-BİR ŞEY YAPAMAYIZ. LÜTFEN SÖZCÜKLERİN ÖTESİNE BAKIN. NE YAPILDI? HİÇ? NE YAPIALCAK? HİÇ. BİZ İSRAİLDEN SİLAH ALMAYA MUHTAÇ OLDUĞUMUZ SÜRECE TIRNAĞIMIZI KIPIRDATAMAYIZ. BUNU ONE MINUTE DE BİLİYOR, HERKES DE BİLİYOR! ZAMANINDA İMAM-HATİP YERİNE YÜKSEK TEKNİK OKULLAR AÇSAYDIK FARKLI YERDE OLURDUK
  • mustafa salepci 1.6.2010 20:29:50
   MASANIN ETRAFINA BAKSANIZA..<br>CIN,ABD,RUSYA,FRANSA....HEPSI CEKMECELERDE KANLI DOSYALARI SAKLAMISLAR<br>HIK .. DIYEN OLSA HEPSI BIRBIRININ AYIPLARINI DOKECEKLER<br>BIZDE MASANIN ALTINA DAMLAYAN UC BES NOKTA KANI TEMIZLEME PESINDEYIZ<br>GARIBAN GELDIK DUNYAYA ,OYLEDE GIDECEK GIBIYIZ
  Sayfa Başı
  Haberleraöf final tarihiata aöf sınav sonuçlarıehliyetehliyet yenilemeehliyet yenileme ücretiegmMesut Mertcan