Gündem Haberleri

  BM'den İran'a kritik ziyaret

  Hürriyet Planet
  29.01.2012 - 12:12 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’na (UAEK) bağlı müfettişler, üç gün sürecek temasları için bugün İran’a geldi. İranlılar, havaalanında UAEK heyetinin gelişini protesto etti.

  UAEK, üç gün boyunca yapılacak denetimlerin, İran’ın nükleer silah geliştirmeyi amaçladığına yönelik şüpheleri destekleyecek delilleri araştırmaya yönelik olduğunu belirtti.

   

  İran’a gönderilen heyetin başında bulunan Herman Nackaerts, “Nükleer programlarının askeri boyutu hakkında Tahran rejimiyle görüş alışverişinde bulunmayı umduklarını” söyledi. Nackaerts, uzun bir zamandan beri İran’la diyalog kurmaya çalıştıklarına dikkat çekti.

   

  İRANLILAR BM HEYETİNİN GELİŞİNİ PROTESTO ETTİ / FOTO GALERİ

   

  “UAEK İÇİN BİR TEST”

  İran meclis başkanı Ali Laricani, Birleşmiş Milletler (BM) heyetinin düzenleyeceği ziyaretin UAEK adına bir test olduğunu belirtti.

   

  Laricani, “Eğer UAEK heyeti profesyonel ise işbirliği için yol açılabilir… Ancak bir araç oldukları ortaya çıkarsa İran işbirliği için yeni bir çerçeve oluşturmak zorunda” dedi.

   

  İran’ın, yakın zamanda kutsal Kum kenti yakınlarındaki yeraltına inşa edilen Fordo tesisinde uranyum zenginleştirdiğine inanılıyor.

   

  İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

  UAEK Başkanı Yukiya Amano, Cuma günü Davos’ta yaptığı konuşmada, “ellerindeki bilginin İran’ın nükleer silah yapmayı amaçladığını gösterdiğini ve nükleer programı konusunda İran’ın işbirliği yapması gerektiğini” ifade etti.

   

  Batı ülkeleriyle nükleer programı hakkında masaya oturmaya açık olduğunu belirten Tahran, Ocak 2011’de İstanbul’da düzenlene ve Çin, Fransa, İngiltere, Almanya ve ABD’nin katıldığı görüşmelerde yer almıştı.

            

  Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanı Catherine Ashton, geçtiğimiz hafta İran’a diyalog çağrısında bulunmuştu. İran Dışişleri Bakanı Akli Ekber Salihi, kısa zamanda cevap vereceklerini belirtmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı