Gündem Haberleri

  BM'den garip dosya

  Hürriyet Haber
  20.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Soto, Rum tarafının köşeye sıkıştığı bir dönemde, 1974 Barış Harekatı sırasında güneye giden Rumların mal-mülk dosyasını masaya koyması Türk heyetini kızdırdı.

  BM gözetiminde sürdürülen Kıbrıs aracılı görüşmelerinde Kıbrıs Türk heyeti önüne müzakerelerin niteliğini etkileyecek önemli bir dosya kondu.

  BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi Alvaro de Soto, 1974 Barış Harekatı'ndan sonra güneye giden Kıbrıs Rumlarının halen KKTC bayrağının dalgalandığı topraklardaki ‘‘ev, bina, dükkan ve arazi’’lerinin ‘‘müstakil dava’’ olarak çözümlenmesini önerdi. Soto geçen yıl kuzeydeki arazisini terke mecbur kaldığı iddiasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Türkiye'nin 600 bin dolar tazminat ödemeye mahkûm eden Loizidou adlı Rum kadının davasını örnek gösterdi. 1974'den sonra 200 bine yakın Rum'un kuzeyden güneye gittiği göz önüne getirildiğinde Türkiye'nin karşısına onbinlerce mülkiyet davası çıkmış olacak.

  KKTC’YE BASKI UYGULAMASI

  Bir yandan arsa-toprak-bina satışıyla, öte yandan tazminat ödenmediği takdirde kuzeydeki yerlerine dönme seçenekleriyle KKTC'ye baskı uygulamayı temel alan de Soto'nun önerisi, Kıbrıs Türk heyetini öfkelendirdi.

  İngiltere'nin müdahalesiyle bir hukukçu tarafından hazırlandığı öne sürülen dosyaya karşı, KKTC heyeti, iki toplum arasında mal-mülk mübadelesinin kapsamlı çözüm çerçevesinde ele alınacağını, karşılıklı takas ve tazminatla çözüleceğini, Rumların kuzeydeki yerlerine yeniden dönmesinin söz konusu olmadığını bildirdiler.

  Aracılı görüşmeler bir günlüğüne tatile girerken, de Soto, 1959-1960 Londra ve Zürih Anlaşmaları'na imza koyan garantör üç devlet, Türkiye, Yunanistan ve İngiltere'nin büyükelçileriyle görüşmeler yaptı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı