Dünya Haberleri

  BM'den flaş açıklama

  AA
  22.09.2015 - 15:22 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler (BM) Yüksek Komiserliği Sözcüsü Melissa Fleming, AB liderlerinin 22-23 Eylül'de Brüksel'de yapacakları toplantılarda 120 bin sığınmacının AB ülkeleri içinde yerleştirilmesi çağrısında bulunarak, bu toplantıların Avrupa'daki sığınmacı krizine çözüm bulmak için son fırsat olabileceğini söyledi.

  BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Melissa Fleming, "AB ülkelerinin Brüksel'de bugün ve yarın yapacağı toplantılar, Avrupa'daki sığınmacı krizini çözüm bulmak için son fırsat olabilir" dedi.
      
  Fleming, "Ek 120 bin sığınmacının AB ülkeleri içinde yerleştirilmesine yönelik kararın onaylanması birinci derecede önemli" uyarısında bulundu.
      
  Her gün ortalama 6 bin sığınmacının Avrupa kıyılarına ulaştığını belirten Fleming, "Sığınmacıların giriş yaptığı ülkelerde yeterli karşılama merkezleri yapmadan, Avrupa'da sığınmacıları yerleştirme programı etkili bir şekilde uygulanamaz" diye konuştu.
      
  Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) verilerine göre, Ege Denizi ve Akdeniz'i geçmeyi başaran 467 bin 153 sığınmacı Avrupa ülkelerine giriş yaptı ve bu sığınmacıların yaklaşık 200 bini Suriyeli.
      
  Yunanistan'a ise bu yıl 336 bin 968 sığınmacı giriş yaptı. Bunların yaklaşık 176 binini Akdeniz üzerinden giden Suriyeliler oluştururken, Akdeniz'i geçerek İtalya'ya ulaşan sığınmacı sayısının 127 bin 266 olduğu açıklandı.
      
  Geçen yılın tamamında 219 bin sığınmacı Akdeniz'i geçerek Avrupa'ya ulaşırken, bunlardan yaklaşık 3 bini de yolda yaşamını yitirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı