Gündem Haberleri

  BM'den depremzedeler için yardım çağrısı

  Hürriyet Haber
  11.10.2005 - 19:10 | Son Güncelleme:

  BM basın merkezinden yapılan açıklamada, depremin onbinlerce kişinin ölümüne, yine onbinlercesinin yaralanmasına yol açtığı, 1 milyon kişiyi acil ve sürekli yardıma muhtaç hale getirdiği ve 2 milyon kişiyi evsiz bıraktığı hatırlatıldı.
  Açıklamada, yardımın toprak kaymaları neticesinde zorlukla ulaşılan, binaların yüzde 80'inin yerle bir olduğu uzak bölgelerdeki yaraları sarmaya yönelik çalışmaların ilk 6 aylık diliminde kullanılacağı belirtildi.

  BM İnsani Yardım İşleri Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından yapılan açıklamada da, devam eden sık ve güçlü artçı sarsıntılar yüzünden insanların depremde zarar görmüş evlerine dönmekten çekindikleri, depremzedelerin çoğunun açıkta uyumak zorunda kaldığı ifade edildi.

  Sıcaklığın düştüğü deprem bölgesinde kış koşullarına uygun çadırlara acil ihtiyaç duyulduğunu kaydeden OCHA, hastane ve kliniklerin çoğunun yıkıldığı bölgede acil sağlık yardımının yanı sıra gıda ve temiz suya ihtiyaç duyulduğunu duyurdu.Yapılan yardım çağrısıyla elde edilecek paranın özellikle depremzedeler için barınak, beslenme, ilaç ve ulaşım imkanları için kullanılacağı belirtilirken, Keşmir'in Pakistan kontrolü altında bulunan kısmında depremden 4 milyon insanın etkilendiği ifade edildi.

  BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (BMMYK), bölgede bulunan stoklarını kullanmak suretiyle 100 bin kişiye çadır, battaniye ve sobadan oluşan yardım malzemesi dağıtmaya başladığı bildirildi.
  BM Dünya Gıda Programı'nın (WFP) hava yoluyla bölgeye 200 ton yüksek enerji veren bisküvi ulaştırdığı belirtilirken, bölgede onbinlerce kadının hamile olduğunu kaydeden BM Nüfus Fonu'nun (UNFPA) da tıbbi yardım göndermeye başladığı bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve BM Çocuk Fonu'nun (UNICEF) da bölgede yardım çalışmalarında bulunduğu kaydedildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı