Dünya Haberleri

  BM'den Barzani'ye uyarı

  Hürriyet Haber
  06.08.2009 - 10:05 | Son Güncelleme:

  BM Güvenlik Konseyi, Irak'taki BM misyonunu ele aldı. Genel Sekreter Ban, Güvenlik Konseyine sunulan son Irak raporunda Bağdat yönetimi ile Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi arasındaki ilişkiden endişe duyduğunu söyledi.

  BM Güvenlik Konseyi, Irak'taki BM Misyonu (UNAMI) kapsamında Irak'taki durumu ele aldı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un yeni Irak özel temsilcisi Ad Melkert, Güvenlik Konseyine ilk kez UNAMI'nin Irak'taki faaliyetleri ve Irak'taki durumla ilgili bilgi verdi.

  BM Kalkınma Programı'nın (UNDP) bir önceki başkanı Kemal Derviş'in yardımcılığı görevini yürüten Ad Melkert, kısa bir süre önce Genel Sekreter Ban tarafından BM Irak özel temsilciliği görevi sona eren Staffan de Mistura'nın yerine 9 Temmuzda atanmıştı.

  Melkert, Güvenlik Konseyindeki konuşmasında, Irak'ta şiddet olaylarında genel olarak azalma görülse de halen sivillere yönelik saldırıların son derece yüksek olduğunu belirtti.

  Irak hükümetinin ve güvenlik güçlerinin çok uluslu gücün 30 Haziranda Irak'tan çekilmesiyle büyük sorumluluk üstlendiklerini belirten Melkert, “bu son derece önemli bir fırsat, ama aynı derece de son derece hassas bir dönem” diye konuştu.

  Ad Melkert, Irak'ta 2010 yılında yapılacak seçimlere hazırlık ve Kerkük'ün statüsü gibi konuların son derece önemli konular olduğunu kaydederek, bu konularda BM'nin tarafsız olarak görevini devam ettireceğini ve Irak'ta tüm konuların diyalogla çözülmesi gerektiğini vurguladı.

  GENEL SEKRETER BAN'DAN KUZEY IRAK BÖLGESEL YÖNETİMİNE UYARI

  Genel Sekreter Ban da, Güvenlik Konseyine sunulan son Irak raporunda Bağdat yönetimi ile Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimi arasındaki ilişkiden endişe duyduğunu belirtti.

  Ban, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin taslak olarak kabul ettiği bölgesel anayasa maddelerini yeniden gözden geçirmesi çağrısında bulunarak, bölgesel yönetimin, BM himayesinde yapılan görüşmelerde henüz tartışılmakta olan Irak'taki bazı bölgeler üzerinde hak iddiasında bulunan kimi maddelerin Irak'ta gerilimi arttırma ve tartışmalı bölgeler üzerindeki görüşmeleri etkileme potansiyeline sahip olduğunu vurguladı.

  Ban, bu kapsamda kuzey Irak bölgesel yönetimine, sürece “yardımcı olmayan” ve “Kerkük gibi bazı tartışmalı bölgelerin geleceği üzerinde herhangi bir biçimde hüküm veren kışkırtıcı açıklamalar yapmaya ve hareketlerde bulunmaya son verme” çağrısında bulundu.

  Ban, bu kapsamda tartışmalı bölgeler üzerindeki görüşmelerin ilk safhalarında bulunduğunu belirterek, tüm taraflardan olumlu bir şekilde ve diyalogla çalışmalarına devam etmelerini istedi.
  Ban, raporunda Irak'ın önemli bir devreye girdiğini kaydederek, Ocak 2010'da yapılacak seçimlerin son derece önemli olduğunu da söyledi.

  TÜRKİYE'NİN GÖRÜŞÜ

  BM Güvenlik Konseyi, 7 Ağustosta görev süresi dolacak UNAMI'nin faaliyetlerini ve Genel Sekreter Ban'ın raporunu basına kapalı danışma toplantısında da görüştü.

  Edinilen bilgiye göre Konsey ülkeleri toplantıda, UNAMI'nin görev süresinin 1 yıllığına uzatılmasına destek veren açıklamalarda bulundu.
  Toplantıda Türkiye'nin görüşlerini BM Daimi Temsilciliği Maslahatgüzarı Elçi-Müsteşar Fazlı Çorman dile getirdi.

  Irak'ta güvenlik alanında genel olarak bir iyileşme gözlense de, şiddet olaylarında son dönemde görülen artışın endişe verici olduğuna ve Irak'ın bu kapsamda ciddi bir sınamadan geçtiğine işaret eden Çorman, Irak'ın birlik ve bütünlüğüne yönelik ulusal uzlaşı çabalarının güvenlik dahil tüm sorunların çözümü bakımından taşıdığı öneme dikkat çekti.

  Artan Arap-Kürt gerginliğinin bu çerçevede özellikle endişe yarattığına değinen Çorman, Irak'ın bir “mini modeli” olan Kerkük'ün geleceği üzerinde tüm taraflar arasında bir oydaşma sağlanmasının ve buna yönelik sağlıklı bir diyalog içine girilmesinin de özel önem taşıdığını ifade etti.

  Çorman, Türkiye ile Irak arasındaki ikili ilişkiler kapsamında ise su ve terörizmle mücadele konularına değinerek, su konusunda Türkiye'nin işbirliği ve diyaloğa hep açık olduğunu, öte yandan sağlanan bazı ilerlemelere rağmen kuzey Irak'taki terör örgütü PKK mevcudiyetine karşı halen somut adımlar atılmasının beklendiğini belirtti.

  BM Güvenlik Konseyinin 7 Ağustosta yapacağı toplantıda UNAMI'nin görev süresini uzatan bir karar tasarısı kabul etmesi bekleniyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı