Dünya Haberleri

  BM'den Barzani'ye Kerkük şoku

  Hürriyet Haber
  22.07.2009 - 12:39 | Son Güncelleme:

  BM'den bir üst düzey yetkili Mesut Barzani'nin Kerkük konusundaki tutumunu sert biçimde eleştirdi. Yetkili, Barzani'nin Kerkük konusunda provakatif davrandığını söyledi.

  Reuters'a isim vermeden konuşan bir üst düzey Birleşmiş Milletler yetkilisi, "Kürtler'e bu düşmanca referandumu Birleşmiş Milletler'in desteklemeyeceğimizi bildirdik. BM'de hepimiz bu tür bir referandumun savaşa yol açacağından eminiz" dedi.
   
  BM yetkilisi, Barzani'ye büyük öfke duyduklarını da belirterek, "Barzani hala aşırı derecede provokatif açıklamalar yapıyor. Çevresinde hiçbiri ona, 'Bak bu söylediklerin çok tehlikeli' demiyor" ifadesini kullandı.
   
  Aynı yetkilinin açıklamasına göre BM, Kürtler'e Kerkük sorununun çözümü için değişik alternatifler önerdi.

  BM'NİN KERKÜK İÇİN ÖNERİLERİ

  "Politik bir çözüme ulaşılmadan Kerkük'te bir referandum yapılması çok tehlikeli olur" diyen BM'nin Kürtler'e önerdiği alternatifler şöyle:

  Kerkük aynı diğer Irak şehirleri gibi Irak yönetiminin bir parçası olsun. (Kürtler'in bunu kabul etmesi mümkün görülmüyor. Araplar bu planı destekliyor)

  Kerkük özel bir valilik yönetimi olsun. Hem Bağdat yönetimine hem de Kürdistan hükümetine özel bağlantıları bulunsun. (Birleşmiş Milletler bu seçeneği istiyor)

  Kerkük özerk bir yönetim haline getirilsin. Bir dereceye kadar kendi kendini yönetebilmesi sağlansın. (Türkmenler bu seçeneği benimsiyor)

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı