BM'de rüşvet skandalı

Hürriyet Haber
07.10.2015 - 09:25 | Son Güncelleme:

BM Genel Kurulu 2013-2014 Dönem Başkanı Antigua ve Barbuda'dan John Ashe, Çinli işadamlarından 1 milyon dolardan fazla rüşvet aldığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Ashe'nin Çinlilerden paranın yanı sıra lüks seyahatler ve saat da kabul ettiği iddia edildi.

Manhattan Federal Mahkemesi, Ashe ile aralarında Dominik Cumhuriyeti'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Francis Lorenzo'nun da bulunduğu 6 kişi hakkında rüşvet ve buna bağlı suçlamalarla dava açtı.

Savcı, Ashe'yi Çin gayrimenkul yatırımcısı Ng Lap Seng'e BM ve ülkesi Antigua Barbuda'dan karlı iş fırsatları ayarlama faaliyetlerine katılmakla suçladı.

Çinli işadamı Ng Lap Seng, iki hafta önce yardımcısı Jeff C. Yin ile birlikte "yalan beyanla" ülkeye 4,5 milyon dolar soktuğu gerekçesiyle ABD gümrüğünde yakalanmış ve ardından soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında
Ashe de dün gözaltına alındı.

Ashe'nin, Çinli işadamının şehri olan Macau'ya BM destekli konferans merkezi kurulması için nüfuzunu kullandığı ve işadamını kendi ülkesinin yetkilileri ile karlı yatırım fırsatı elde etmesi için bir araya getirdiği öne sürülüyor.

Ashe'nin bunlar karşılığında 1 milyon dolardan fazla nakit, New Orleans'ta lüks tatil, pahalı saatler, takım elbiseler ve spor kulüplerine üyelikler aldığı iddia edildi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Ashe'nin rüşvetle suçlanması nedeniyle BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un "çok şaşırdığını ve derin rahatsızlık duyduğunu" bildirdi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı