Gündem Haberleri

  BM'de Kosova anlaşmazlığı

  A.A.
  20.07.2007 - 21:21 | Son Güncelleme:

  Güvenlik Konseyi bugün Priştine ve Belgrad'a nihai statü konusunda bir anlaşmaya varmaları için 120 günlük müzakere zamanı tanıyan ve Kosova'ya bağımsızlık tanınmasını isteyen BM özel temsilcisi Martti Ahtisaari'ninplanını destekleyen karar tasarısını görüştü.

  Toplantıda karar tasarısı konusunda bir anlaşmaya varılamayınca tasarıyı hazırlayan ülkelerin büyükelçileri ortak bir açıklama yaptılar.

  Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jean-Marc de la Sabliere tarafından basına okunan açıklamada, Kosova'nın nihai statüsüyle ilgili sürecin BM Güvenlik Konseyi'nden çıkarak Kosova Temas Grubu'na kaydığı vurgulandı.

  Açıklamada BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun tarafından desteklenen Ahtisaari'nin önerilerinin “adil, dengeli ve yalnızca Kosova'da değil, tüm bölgede istikrarı geliştirecek en iyi çözüm” olduğu belirtildi.

  Karar tasarısına karşı çıkan tarafların endişelerini gidermek için çok çalışıldığı, bu amaçla farklı tasarılar hazırlandığı hatırlatılan açıklamada “Ancak maalesef Konsey'den böyle bir karar tasarısınınçıkmasını sağlamak mümkün olmamıştır. Bu yüzden tasarı üzerindeki görüşmeleri askıya alma kararı aldık “ denildi.

  De la Sabliere “Görüşmelerimizi şu anki karar tasarısı çerçevesinde Kosova Temas Grubu'nda sürdürme kararı aldık. BM özel temsilcisi Ahtisaari'nin planına verdiğimiz desteği yineliyoruz ve planın bundansonraki görüşmelerin temeli olması gerektiğine inanıyoruz. AB dışişleri bakanları da Kosova konusunu 23 Temmuz'daki toplantılarında ele alacaklar” dedi.

  Açıklamada Kosova'nın statüsünün gecikmeksizin belirlenmesinin Sırbistan'ın geleceği açısından da yararlı olacağı vurgulandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı