Dünya Haberleri

  BM: Türkmenistan'da ciddi hak ihlali sürüyor

  NEW YORK (A.A)
  13.10.2005 - 11:26 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan, BM Genel Kurulu'na gönderdiği bir raporda, Türkmenistan'da ciddi insan hakları ihlallerinin devam ettiğine dair haberlerin bu ülkede bu konuda gerekli ilerlemelerin sağlanamadığını gösterdiğini bildirdi.

  Söz konusu haberlerin aynı zamanda bazı gelişmelere de işaret ettiğini belirten Annan, Türkmenistan hükümetinin bu konuda uluslararası toplum ve insan hakları mekanizmalarıyla işbirliği yapmaya hazır olmasının önemine dikkat çekti.

    

  Türkmenistan'ı, ülkedeki insan hakları durumuna dair raporlar hazırlayarak ilgili BM organlarına sunmaya da çağıran Annan, hükümetten, Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komisyonu ile diyaloga devam ederek bu komisyonun tavsiyelerini uygulamasını da istedi.

    

  Annan, Türkmenistan hükümetini yargı bağımsızlığı, işkence, yargısız infaz, düşünce, inanç ve fikir özgürlükleri, göçmenlerin insan hakları, insan hakları savunucularının durumu gibi konulardaki BM insan hakları uzmanlarını ülkeye davet etmeye çağırdı.

    

  Türkmenistan'da insan haklarının durumu, 2003 yılından bu yana hem BM İnsan Hakları Komisyonu'nun hem de BM Genel Kurulu'nun takibinde bulunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı