Dünya Haberleri

DÜNYA

  BM şartlarımı kabul etti

  Yorgo KIRBAKİ / ATİNA
  20.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 19.02.2006 - 23:37

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile uzun süre sonra ilk kez 28 Şubat’ta Paris’te görüşecek olan Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos, yeni bir girişim için sürdüğü 3 şartın BM tarafından kabul edildiğini açıkladı.

  Papadopulos, Ethnos gazetesine verdiği demeçte Kıbrıs sorunun çözümü amacıyla yeni bir girişimde hakem olmaması, sıkı zaman sınırlaması bulunmaması ve muhtemel bir anlaşmanın referanduma sunulmadan önce taraflar arasında anlaşma sağlanması şartlarının BM tarafından kabul edildiğini, bunu da Rum Yönetimi’nin büyük bir başarısı saydığını söyledi ve "Annan yeni bir girişimde hakem öngörülmeyeceğine dair bana güvence verdi. Biz müzakerelerin yarın bile başlamasına hazırız" diye konuştu.

  71 VETO

  Türkiye’nin Annan Planı ile istediği her şeyi aldığını, ama bunun hiçbir işe yaramayacağını ileri süren Papadopulos, Kıbrıs sorununun çözümünde anahtarın Türkiye’nin elinde olduğunu ileri sürdü. Rum lider demecinde Türkiye-AB ilişkilerine değinirken "Elimizde 71 veto olanağı var" demeyi de ihmal etmedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı