Dünya Haberleri

  BM nükleer silah konferansı başlıyor

  A.A.
  03.05.2010 - 17:53 | Son Güncelleme:

  BM'de Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması'nı (NPT) gözden geçirme toplantıları bugün başlıyor.

  BM'de en son 2005'te yapılan ve her 5 yılda bir düzenlenen NPT'yi gözden geçirme toplantıları, bu yıl 3-28 Mayıs'ta düzenleniyor.

  Toplantının açılış gününde, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Yukiya Amano, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un aralarında bulunduğu ülke ve kurum temsilcileri, 192 ülkenin üye olduğu BM Genel Kurulunda konuşma yapacak.

  Türkiye'nin toplantılarda Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı düzeyinde temsil edilmesi öngörülüyor.

  Bu arada BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, hafta sonunda düzenlenen bir toplantıda konferansla ilgili açıklama yaptı. 2005 yılında yapılan NPT'yi gözden geçirme toplantısının bir sonuç getirmediğini ve bu sefer aynısının yaşanmaması gerektiğini ifade eden Ban, dünyada 25 binden fazla nükleer silah bulunduğunu ve nükleer terörizmin halen tehdit olmaya devam ettiğini söyledi.

  Nükleer silahların ve nükleer silah teknolojisinin yayılmasının önlenmesini, nükleer enerjinin ve teknolojinin barışçıl amaçlarla kullanılmasının teşvik edilmesini ve nükleer silahsızlanmayı amaçlayan NPT, 1968 yılında imzalanmış ve 1970 yılında yürürlüğe girmişti. Antlaşmaya taraf 189 ülke bulunuyor. 5 yılda bir yapılan gözden geçirme toplantılarında antlaşmanın uygulanmasının güçlendirilmesi amaçlanıyor.

  İran'a nükleer programı nedeniyle BM Güvenlik Konseyi tarafından yaptırımlar getirilmesine yönelik müzakerelerin devam ettiği bir dönemde İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın toplantıya katılacak olması da önem taşıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı