Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BM kararı bizim yaptırımlarımızı engellemez

  Hürriyet Planet
  05 Ekim 2011 - 11:52Son Güncelleme : 05 Ekim 2011 - 13:58

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye yaptırım uygulanması teklifinin Çin ve Rusya’nın vetolarıyla reddedilmesinin Türkiye’yi etkilemeyeceğini belirterek, “Biz şu anda bir yaptırım paketini ister istemez devreye sokacağız” dedi.

  Başbakan Erdoğan, Güney Afrika Cumhuriyeti Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanlığı’nda Türk dış politikası konulu bir konferans verdi.

   

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Erdoğan, BM'de dün gece yapılan ve Suriye'deki rejime karşı çeşitli tedbirler getirilmesini öneren karar tasarısının reddiyle sonuçlanan oylamayla ilgili, “İşte dün BM Güvenlik Konseyi'nde bir oylama yapıldı. Bu oylama neticesinde, daimi üyelerin ikisinin veto etmesi neticesinde, uyarı niteliğindeki  hazırlanan tasarı, ne yazık ki veto edildi” dedi.

   

  Bu veto kararının Türkiye’yi etkilemeyeceğini ifade eden Erdoğan, “Türkiye veyahut da AB ülkelerinin bir kısmı veya tamamı bu konuda adımlar atacaktır, yaptırımlarımızı engellemez. Biz şu anda bir yaptırım paketini ister istemez devreye sokacağız” dedi.

   

  İLK ADIM HAVA SAHASININ KAPATILMASIYDI

  Erdoğan’ın, geçen ay düzenlediği Mısır ziyareti sırasında, “Artık inanmıyorum” diyerek köprüleri attığı Esad’a uygulanan ilk yaptırım Suriye’ye askeri malzeme taşıyan uçaklara Türk hava sahasının kapatılması olmuştu.

   

  Erdoğan, New York’ta bir araya geldiği ABD Başkanı Barack Obama’yla yaptığı görüşmenin ardından iki ülkenin yaptırımlar konusunda ortak hareket edeceğini de belirtmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı