Dünya Haberleri

  BM, Irak seçimleri için 27 Şubat'ı önerdi

  hurriyet.com.tr
  03.12.2009 - 09:19 | Son Güncelleme:

  Irak'taki BM misyonu (UNAMI), 16 Ocak'ta yapılması planlanan ancak seçim yasası üzerinde uzlaşıya varılamamasından ötürü ertelenmesi beklenen genel seçimlerin 27 Şubat tarihinde yapılmasını önerdi.

  BM Misyonu, yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ta genel seçimler için 27 Şubat 2010'un pratik ve anayasal nedenlerden dolayı makul bir seçenek olduğunu belirtti. 

  Irak seçimlerinin 16 Ocak tarihinde yapılmasına karar verilmiş, ancak parlamenterlerin seçim yasası üzerinde anlaşamamasından ötürü oylamanın ertelenmesi gündeme gelmişti.

   

  Bu arada Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Başbakan Nuri el Maliki ile görüştüğü ve seçimlerin fazla geciktirilmesini önlemek amacıyla milletvekillerine seçim yasasını hızla oylama çağrısında bulunduğu bildirildi.

   

  Talabani, Irak televizyonundan yayımlanan açıklamasında, ocak sonunda yapılması halinde 15 martta sona erecek yasama döneminin bir ay uzatılabileceğini belirtti.

   

  Irak Cumhurbaşkanı, Başbakan ve parlamentonun yasama dönemini bir ay uzatabileceğini söyleyen Talabani, ancak henüz bir karara varılmadığını da ifade etti.

   

  Irak meclisi geçen ay yeni seçim yasasını onaylamış, ancak Cumhurbaşbanı Yardımcısı Tarık Haşimi yasayı kısmi olarak veto etmişti.

   

  Bunun üzerine parlamenterler geçtiğimiz hafta yasa üzerinde değişikliğe gitmiş ve yasa tasarısını Talabani ile cumhurbaşkanı yardımcıları Haşimi ve Adil Abdul Mahdi’den oluşan başkanlık konseyine göndermişti.

   

  Konseyin üç üyesinden birinin dahi veto etmesi halinde tasarı tekrar parlamentoya gönderilecek.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı