Dünya Haberleri

  BM: İklim değişikliği en önemli sorun

  Hürriyet Haber
  10.08.2009 - 17:40 | Son Güncelleme:

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, iklim değişikliğinin pek çok sorunla karşı karşıya bulunan dünyanın en önemli sorunu olduğunu söyledi.

  BM Sözcülüğünden verilen bilgiye göre, hafta sonunda yaklaşık 10 günlük tatil için ülkesi Güney Kore'ye giden Ban, başkent Seul'de BM Dernekleri Federasyonunun yaptığı bir toplantıda iklim değişikliği sorununa değindi.

  Ban, konuşmasında BM ülkelerine çağrıda bulunarak, bu yılın sonunda Danimarka'da düzenlenecek zirvede, iklim değişikliğiyle mücadelede 2012 yılında sona erecek Kyoto Protokolü'nün yerini alacak anlaşmaya varmalarını istedi.

  Dünyanın, iklim değişikliğinin yarattığı korkunç sonuçlardan kaçınmak istiyorsa sera gazı salımlarındaki küresel yükselişi durdurmak için 10 yıldan az bir süresi bulunduğu belirten Ban, "İklim değişikliği insanlık olarak topluca karşılaştığımız en önemli sorun" diye konuştu.

  Ban, bu çerçevede Aralık 2009'da düzenlenecek Kopenhag zirvesinde iklim değişikliğiyle mücadelede uzlaşmaya varılarak, adil, dengeli, kapsamlı bir çerçeve anlaşmanın kabul edilmesini ümit ettiğini, bunun son derece önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

  Genel Sekreter Ban, 64. BM Genel Kurul üst düzey toplantılarının açılışının bir gün öncesinde, 22 Eylülde BM'de iklim değişikliğiyle mücadele zirvesi düzenleyeceğini ve zirveye 100'den fazla devlet ve hükümet başkanının katılmasını beklediğini de ifade etti.

  Güney Kore'nin eski Dışişleri Bakanı olan Ban'ın Güney Kore'de devlet ve hükümet yetkilileriyle de görüşmesi bekleniyor.
  Genel Sekreter Ban, New York'a 18 Ağustosta dönecek.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı