Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BM: Hariri'yi Suriye ve Lübnan istihbaratı öldürdü

  NEW YORK (A.A)
  21 Ekim 2005 - 13:02Son Güncelleme : 21 Ekim 2005 - 13:02

  BM tarafından görevlendirilen Alman Savcı Detlev Mehlis'in uzun süren araştırmaları sonucunda hazırladığı raporda, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin Suriye ve Lübnan istihbarat servislerinin dikkatlice hazırladıkları bir terörist eylem neticesinde suikaste kurban gittiği belirtildi.

  BM tarafından görevlendirilen Alman Savcı Detlev Mehlis'in uzun süren araştırmaları sonucunda hazırladığı raporda, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin Suriye ve Lübnan istihbarat servislerinin dikkatlice hazırladıkları bir terörist eylem neticesinde suikaste kurban gittiği belirtildi.

  BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a dün öğleden önce sunulan rapor, akşam saatlerinde kamuoyuna açıklandı.
  Mehlis, bugün Güvenlik Konseyi'ne iletilecek raporunda, “14 Şubat 2005 tarihindeki suikast kapsamlı bir örgütü, kayda değer kaynakları ve kabiliyetleri olan bir grup tarafından düzenlenmiştir” denildi.

  "KANIT VAR"

  “Hem Lübnanlı hem de Suriyelilerin bu terörist eyleme karıştığını gösteren kanıt bulunmaktadır” denilen raporda, suikastın ayları bulan bir planlamadan sonra düzenlendiği ifade edildi. Bu planlama sürecinde Hariri'nin ve beraberindeki konvoyun hareketlerinin yakından takip edildiği ve detaylı bir şekilde kayıt altına alındığı kaydedildi.
  Lübnan toplumu ve tüm kurumlarına sızmış durumda bulunan Suriye ve Lübnan istihbarat servislerinin tam bir işbirliği içinde çalıştıklarının ifade edildiği raporda, böylesine karmaşık bir suikast komplosunun bu istihbarat örgütlerinin bilgisi olmadan yapılamayacağına işaret edildi.

  Hariri suikastında Suriye'nin rolünü gösteren delillere yer verilmesinin, bu ülkeye yönelik baskıları artıracağından dolayı, Mehlis'in raporunun Suriye ve Beyrut'taki siyasi çevrelerde yoğun endişeye sebep olduğu bildirildi.

  ABD

  Öte yandan, İsrail karşıtı militan gruplara ve Irak'taki direnişçilere destek vermekle suçladığı Suriye'nin uluslararası toplumdan tecrit edilmesini isteyen ABD, rapor konusundaki değerlendirmeyi bugün yapacağını açıkladı.
  ABD'nin BM Daimi Temsilcisi John Bolton, “Raporu henüz aldık. Bu gece üzerinde çok dikkatli bir şekilde çalışacağız, değerlendirmelerde bulunacağız; bu değerlendirmeler ile yapacağımız istişarelere dayanarak bir sonraki adımın ne olacağına karar vereceğiz” dedi.

  Bolton, değişik olasılıklar konusunda şimdiden istişarelere başladıklarını ifade ederken, Amerikan, İngiliz ve Fransız diplomatların Suriye'ye yönelik atılacak muhtemel adımlar konusunda görüşmelerde bulunduğu öğrenildi.
  Konu, önümüzdeki hafta içinde de BM Güvenlik Konseyi tarafından ele alınacak. Mehlis'in Güvenlik Konseyi üyelerine önümüzdeki Salı günü brifing vermesi bekleniyor.

  SURİYE'YE YAPTIRIMLAR GÜNDEMDE

  Suriye'ye karşı önlemler kapsamında bu ülkeye ekonomik ve siyasi yaptırımların gündemde olduğu belirtilirken, bu konuda ABD ve Fransa'nın bir karar tasarısı sunma hazırlığı içinde oldukları kaydediliyor.

  Bu arada, BM Özel Elçisi Terje Roed-Larsen tarafından hazırlanan ve bu hafta içinde sunulması beklenen bir başka raporun ise önümüzdeki haftaya ertelendiği ifade edildi. Sözkonusu raporun BM Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda Suriye askerleri ve istihbarat elemanlarının Lübnan'dan tamamen çekilip çekilmediğine ve Lübnan'daki milislerin silahsızlandırılması konusundaki gelişmelere dair olduğu belirtildi.

  Öte yandan, Hariri suikastine dair araştırmalarını derinleştirerek sürdürmesi için Alman Savcı Detlev Mehlis'e Aralık ayına kadar zaman tanınmış bulunuyor.

  LÜBNAN, LAHUD'UN BİR ŞÜPHELİYLE TEMASA GEÇTİĞİNİ YALANLADI
    
  Bu arada Lübnan, Devlet Başkanı Emil Lahud'un, BM'nin eski başbakan Refik Hariri suikastıyla ilgili raporunda adı geçen şüpheliyle telefon görüşmesi yaptığını yalanladı.

  Yapılan açıklamada, “Devlet başkanlığı sarayı basın bürosu, gerçeklere dayanmayan ve devlet başkanına karşı baskı kampanyasının bir parçası olan bu bilgiyi yalanlamaktadır” denildi.
    
  Raporda, Hariri'ye suikast düzenlenmeden birkaç dakika önce, Suriye yanlısı bir grubun önde gelen üyesinin kardeşinin Lahud'u telefonla aradığı belirtiliyordu.

  LÜBNANLI BAKAN: HARİRİ RAPORU KANITLARA DAYANIYOR
    
  Lübnan Eğitim Bakanı Halid Kabbani, Refik Hariri suikastıyla ilgili BM raporunun kanıtlara dayandığını ve siyasileştirilmediğini söyledi. Bakan Kabbani, AFP'ye yaptığı açıklamada, BM'nin soruşturma raporunun çok teknik olduğunu, kanıtlara dayandığını ve siyasileştirilmediğini söyleyerek, raporun soruşturmayı sürdürmek için somut bir temelden hareket ettiğini ve gerçeğe ulaştığını kaydetti.
    
  Eğitim Bakanı Kabbani'nin üyesi olduğu Fuad Sinyora hükümeti, Lübnan'da suikasta kurban giden Refik Hariri'nin oğlu Saad Hariri ve siyasi mütttefiklerinin zaferiyle sonuçlanan mayıs ve haziran aylarındaki genel seçimlerden sonra kurulmuştu.
    
  VEKİLLER DEVLET BAŞKANININ İSTİFASINI İSTEDİ

  Lübnan'da çoğunluk milletvekilleri de, BM'nin suikast raporunun ardından Devlet Başkanı Emil Lahud'un istifasını istedi.
    
  SURİYE: RAPOR TARAFLI

  Suriye, eski Lübnan başbakanlarından Refik Hariri'nin öldürülmesine ilişkin BM raporunu “taraflı” bulduğunu açıklamıştı.
    
  Suriye Enformasyon Bakanı Mehdi Dahlallah, BM soruşturma komisyonunun dün akşam açıkladığı raporun “Suriye'ye karşı açık siyasi manifesto” olduğunu söylemişti.

  FİLİSTİN ÖRGÜTÜ, HARİRİ SUİKASTIYLA BAĞLANTISINI REDDETTİ
    
  Filistin Halk Kurtuluş Cephesi-Genel Komutanlığının Suriye yanlısı lideri Ahmed Cibril, BM raporunda örgütün Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri'nin öldürülmesinde rol oynadığı yönündeki suçlamayı reddetti.
  Cibril, El Arabiya televizyonuna verdiği demeçte, “Örgütümüze üye bazı kişilerin, Lübnanlı güvenlik liderlerine destek verdiği yönünde suçlamada bulunan rapora şaşırdık. Bu davada, bu suçlamayı tamamen reddediyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı