Gündem Haberleri

  BM Güvenlik Konseyi'ne daimi olmayan yeni üyeler

  Hürriyet Haber
  10.10.2005 - 20:20 | Son Güncelleme:

  Kongo, Katar, Slovakya, Gana ve Peru'nun BM Güvenlik Konseyi üyelikleri, Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayan üyelerinden Cezayir, Benin, Brezilya, Filipinler ve Romanya'nın görev süresinin sona ereceği 1 Ocak 2006'dan itibaren başlayacak.

  Adayların bölgesel gruplar içinde ortaya çıkması yüzünden bu yılki seçimlerde tek rekabet, bölgesel gruplardan biri olan Latin Amerika grubu içinde meydana geldi. Yapılan oylamada bu gruptaki Brezilya'dan boşalan sandalyeye Nikaragua'yı mağlup eden Peru oturma şansını yakaladı.

  Güvenlik Konseyi'ndeki Afrika grubu kontenjanından boşalan Cezayir ve Benin'in sandalyeleri için aday olan Gana ve Kongo ise bu sandalyeleri herhangi bir çekişme olmadan aldı. Doğu Avrupa grubundan Romanya'dan boşalan sandalyeye ise Slovakya oturacak. Asya kontenjanından görev süresi dolan Filipinlerin boşaltacağı sandalyeyi ise Katar dolduracak.

  BM Güvenlik Konseyi, ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere'den oluşan veto yetkisine sahip 5 daimi ve her yıl yarısı el değiştirmek kaydıyla 2 yıllığına seçilen 10 daimi olmayan üyeden oluşuyor. Güvenlik Konseyi daimi olmayan üyelik görevine 1 Ocak 2005 tarihinde başlayan Arjantin, Danimarka, Yunanistan, Japonya ve Tanzanya'nın görev süresi 1 Ocak 2007 tarihine kadar devam edecek.

  Adayların Güvenlik Konseyi'ne daimi olmayan üye seçilebilmeleri için 191 sandalyeli BM Genel Kurulu'nda yapılan gizli oylamada oyların en az 3'te 2'sini (128 oy) almaları gerekiyor.

  Türkiye de 2009-2010 yılları için BM Güvenlik Konseyi daimi olmayan üyeliği için adaylığını açıklamış durumda ve bu konuda yoğun bir kampanya yürütüyor. “Batı Avrupa ve Diğerleri” grubu için ayrılan kontenjandan aday olan Türkiye'nin, söz konusu dönem için aynı gruptan, Avusturya ve İzlanda gibi iki ciddi rakibi bulunuyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı