Dünya Haberleri

  BM Güvenlik Konseyi Irak'ı görüştü

  Hürriyet Haber
  17.11.2009 - 09:52 | Son Güncelleme:

  BM Güvenlik Konseyi (BMGK), bugün Irak hükümetine ve Irak'ta görev yapan BM Yardım Misyonu'na (UNAMI) destek veren bir başkanlık açıklaması yaptı.

  BMGK, bugün Irak'taki durumu ve UNAMI'nin faaliyetlerini ele alan bir toplantı düzenledi. Toplantıda Güvenlik Konseyi'ne Irak'taki durumla ilgili brifing veren genel sekreter Ban Ki-mun'un Irak özel temsilcisi Ad Melkert, gündemdeki en önemli konulardan birinin Irak'ın bölgesel ilişkilerinin iyileştirilmesi olduğunu belirterek, Kuveyt ile ilişkilerin düzeltilmesi ve Irak'ın bu ülkeye (Irak'ın eski lideri Saddam Hüseyin'in bu ülkeyi 1990-1991 yıllarındaki işgali dolayısıyla) olan borçları konusunda iki tarafça kabul edilecek bir anlaşmanın hazırlanması yolunda çabaların sürdüğünü söyledi.

  Irak'taki seçimlerin 18 Ocak 2010'da yapılmasının beklendiğini belirten Melkert, BM'nin Irak'a verdiği desteği daha da artırması çağrısında bulundu. Seçimlerin tarihsel nitelik taşıdığını ifade eden Melkert, tüm Iraklılar'ın seçimlere katılıp demokratik olarak liderlerini seçmeleri gerektiğini bildirdi. Melkert, seçimlerin ardından “Ülkedeki tartışmalı iç sınırlar, petrol çıkarılması da dahil doğal kaynaklardan elde edilen gelirin paylaşımı” gibi ciddi sorunların halledilmesi gerektiğini belirterek, “Bu anahtar konular çözülmeden Irak yeniden çatışmaya sürüklenme riskini her zaman taşıyacaktır” dedi.

  Toplantıda, Bağdat'ta bu yıl 19 Ağustos ve 25 Ekim'de meydana gelen bombalı saldırılar konusu da gündeme geldi. Irak'ın BM Daimi Temsilcisi Hamid El-Bayati, “Genel sekreter Ban'ın, yardımcılarından Oscar Fernandez-Taranco'yu Irak hükümetinin isteği üzerine danışmalarda bulunmak üzere Irak'a göndermesinin Bağdat'taki bu saldırıların arkasındakilerin ortaya çıkarılması açısından ilk adımı oluşturduğunu” dile getirdi.

  Güvenlik Konseyi de toplantının sonunda bir başkanlık açıklaması yaparak, Irak hükümetinin, halkının yanında olduğunu ve Irak'a seçimlerde de yardımcı olacak UNAMI'ye tam destek verdiğini bildirdi. Konsey açıklamasında, söz konusu bombalı saldırıların bir kez daha kınandığı, BM yetkililerinin bu konuda danışmalarda bulunmak üzere Irak'a yaptıkları ziyaretten memnuniyet duyulduğu ve genel sekreterin bu kapsamdaki çabalarının desteklendiği vurgulandı.

  Irak hükümeti, Bağdat'ta 19 Ağustos ve 25 Ekim'de (en az 150 kişi ölmüştü) hükümet binalarına yönelik yapılan intihar saldırılarının arkasında Suriye'nin de olduğunu düşündüğü için bu saldırıların BM tarafından soruşturulmasını istemişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı