Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BM, gözlemcilerin görev süresini uzatmadı

  Hürriyet Plant
  17.08.2012 - 13:09 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde dün yapılan oturumda, Suriye’de ilan edilen ancak uygulanmayan ateşkesi denetleyen gözlemcilerin pazar günü sona erecek görev süresinin uzatılmamasına karar verildi.

  BM, bunun yerine gelecekteki barış çabalarını desteklemek amacıyla Suriye’de küçük bir bağlantı ofisi kuracak.

  Konsey’in başkanlığını yapan Fransa’nın BM Büyükelçisi Gerard Araud, Suriye’yle ilgili meselelerde fikir ayrılıkları yaşayan ülkelerin 300 kişilik gözlemcilerin yerine askeri danışmanlar ile siyaset ve insan hakları uzmanlarından oluşan küçük bir komisyon getirilmesi konusunda hemfikir olduğunu belirtti.

  BRAHİMİ GÖREVİ KABUL ETTİ
  Deneyimli Cezayirli diplomat Lakhdar Brahimi’nin Suriye özel temsilcisi olarak Kofi Annan’dan boşalacak koltuğa oturmayı kabul ettiği belirtildi.

  Reuters’a konuşan kaynaklar, bir süredir ismi konuşulan Brahimi’nin pozisyonu kabul ettiğini ancak “Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi”nden farklı bir unvan istediğini belirterek, “Alınacak tavır konusunda farklı fikirleri var” dedi. /images/100/0x0/55eb4cc5f018fbb8f8b8532d

  Kaynaklar resmi açıklamanın ne zaman yapılacağı konusunda bir bilgi vermedi. Ayrıca çalışmalarını Cenevre’de yürüten Annan’ın aksine Brahimi’nin New York’ta bulunacağı belirtildi.

  78 yaşındaki Brahimi daha önce Irak, Afganistan, Güney Afrika gibi çatışma bölgelerinde BM temsilcisi olarak görev yapmıştı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı