Dünya Haberleri

  BM Genel Sekreteri Ban'dan 'Golan' açıklaması

  AA
  29.08.2014 - 07:59 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Golan Tepeleri'ndeki barış gücü askerlerinin gözaltına alınmasını sert bir şekilde kınadı.

  Ban, BM Ateşkes Gözlemci Gücü'nden (UNDOF) 43 barışgücü askerinin Al Kunaytira yakınlarında silahlı muhalifler tarafından gözalatına alınmasını kınayan bir mesaj yayımladı.

  Mesajinda, kaçırılma olayını en sert şekilde kınayan Genel Sekreter Ban, barışgücü askerlerinin derhal serbest bırakılmasını istedi.

  Ban mesajında ayrıca, UNDOF barış gücünü hararetinin Al Ruvayhinah ve Buraykah yakınlarındaki pozisyonlarının muhalif unsurlar tarafından kısıtlanmasını da kınarken, barışgücüne yönelik kısıtlamaların derhal kaldırılması çağrısında bulundu.

  UNDOF'un, İsrail ve Suriye arasındaki Kuvvetlerin Çekilme Anlaşması'nı izlemek üzere bölgede bulunduğunu hatırlatan Genel Sekreter Ban, taraflara yaptığı çağrıda, “UNDOF'un hareket özgürlüğüne, güvenlik ve emniyetine” saygı gösterilmesini istedi.

  BM'den bugün erken saatlerde yapılan açıklamada, Suriye ordusu ile savaşan militanların Golan Tepeleri'nde UNDOF'ta görev yapan 43 barışgücü askerini alıkoyduğu ve 81 görevliden oluşan bir başka UNDOF birliğinin ise, Al Ruvayhinah ve Buraykah yakınlarında mahsur kaldığı bildirilmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı