Dünya Haberleri

  BM geçici üyeliği için Türkiye şanslı

  A.A.
  17.10.2008 - 11:09 | Son Güncelleme:

  İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Türkiye'yi, BM Güvenlik Konseyi geçici üyelik adaylığı için yapılacak oylamada şanslı gördüğünü söyledi.

  İhsanoğlu, "Ortak Dünya; Çeşitlilik Yoluyla İlerleme" dışişleri bakanları konferansından önce Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyelik adaylığına ilişkin A.A'ya değerlendirmelerde bulundu.

  "Türkiye'yi şanslı görüyorum" diyen İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu, Türkiye'nin üyelik için büyük çaba harcadığını belirterek, yaptığı temaslar çerçevesinde edindiği izlenimin, Türkiye'nin kazanacağı yönünde olduğunu ifade etti.

  İhsanoğlu, Türkiye'nin şanslı olacağının işareti olarak, Rusya'da İnterpol İcra Komitesi üyeliği için yapılan oylamada Türkiye'nin aldığı yüksek oy oranına dikkati çekti. İhsanoğlu, bu oylamaya çok sayıda İKT üyesi ülkenin katıldığını ve Türkiye lehine oy verdiğini anımsattı.
  Türkiye'nin benzer bir başarı göstererek, BMGK geçici üyeliğine seçileceği yönündeki temennisi dile getiren İhsanoğlu, üyeliğin Türkiye'ye uluslararası camiada büyük prestij getireceğini ve pozisyonunu güçlendireceğini kaydetti.

  İhsanoğlu, "Ortak Dünya; Çeşitlilik Yoluyla İlerleme" dışişleri bakanları konferansı hakkında da bilgi vererek, konferansın Kazakistan'ın inisiyatifinde ve İKT ile işbirliğinde yapıldığı söyledi.

  Günümüzde kültürel ve dinler arasındaki hassasiyet ve tartışmaların farklı bir boyuta taşındığını ifade eden İhsanoğlu, bu hassasiyetleri gözden geçirmek ve doğru zemine oturtmak ihtiyacının her gün arttığını, konferansın da bu çerçevede yapıldığını kaydetti.

  İKT olarak bu konulara büyük önem verdiklerini belirten İhsanoğlu, özellikle İslam'a karşı düşüncelerin ve davranışların arttığı, İslamfobianın tehlikeli boyuta geldiği günümüzde böyle bir toplantının faydalı olacağını söyledi.

  Düşünce özgürlüğünün sorumlulukla birlikte kullanılması gereğinin altını çizen İhsanoğlu, düşünce ve ifade özgürlüğünün saygı görmesi ancak suiistimal edilmemesi gerektiğini belirtti. İhsanoğlu, bu konuda Avrupalılarla bir anlaşmaya varmayı temenni ettiklerini sözlerine ekledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı