Dünya Haberleri

  BM’denKıbrıs'a ‘güven’ paketi

  Hürriyet Haber
  08.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CENEVRE'de devam eden Kıbrıs görüşmelerinde, BM'nin taraflara Kıbrıslı Türklire uygulanan ambargoların hafifletilmesini de öngören bir ‘Güven artırıcı önlemler paketi’ sunduğu ileri sürüldü. Rum kaynaklı iddialara göre, ABD yönetiminin, perde gerisinde uygulanması için büyük çaba harcadığı paket şu unsurları içeriyor:

  Güney Kıbrıs'a gelen turistler, 1974 yılından önce Rumlara ait olmayan otellerde konaklayabilecek. Rum yönetimi, 26 yıldır Ada'ya gelen turistleri propaganda için sadece mesai saatleri içinde Kuzey'e geçme izni veriyor. Turistlerin alış veriş yapmalarına da yasak getiriliyor. Güney Kıbrıs'a yılda 2.5 milyon turist 2.5 milyar dolar, KKTC'ye de çoğu Türkiye'den gelen 150 bin turist yaklaşık 180 milyon dolar para bırakıyor.

  Rum ve Türk meslek sahipleri, üyesi oldukları odalardan alacakları kimlik le iki taraf arasında serbestçe dolaşabilecek.

  AMBARGO KALKABİLİR

  ABD yönetiminin derhal uygulanmasını istediği önlemlerden sonuç alınması halinde, Türk tarafına yönelik ticaret ambargosunun kaldırılması da gündeme gelecek. Bu çerçevede ürünlerin iki taraf arasında serbest dolaşımı ve alış veriş yasağının kaldırılması söz konusu olacak.

  Bu arada üçüncü tura hazırlık amacı taşıyan Cenevre görüşmeleri bugün sona ererken Denktaş'ın 11 Şubat'ta Almanya Dışişleri Bakanı Yoschka Fischer ile yapacağı görüşmeden rahatsızlık duyan Rumlar, şimdiden karşı atağa geçti. Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kassulides'in Fischer'i Güney Kıbrıs'a davet ettiği öğrenildi. Alman Bakan'ın davete olumlu yanıt verdiği belirtiliyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı