Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BM’den üç uyarı

  Nuray BABACAN / ANKARA
  29 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 29 Mayıs 2010 - 01:10

  BM insan hakları konusunda hükümete üç uyarıda bulundu: Töre cinayetlerini önleyin; karar mekanizmalarında daha çok kadın olsun; İnsan Hakları Başkanlığı’nı bir an önce kurun.

  HÜKÜMETE insan hakları karnesi veren Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Evrensel Periyodik İnceleme Mekanizması, üç konuda uyarıda bulundu. Töre cinayetleri, kadınların siyasal ve sosyal hayata katılımı ile bağımsız bir insan hakları kurulu oluşturulması istendi. Cenevre’de 10 Mayıs’ta yapılan Türkiye sorgulamasında savunma makamı Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek toplantıyı şöyle değerlendirdi:

  Töre cinayetleri önlenmeli

  “Bize 250 soru yöneltildi. Üç konudaki hassasiyetlerini dile getirdiler. Birincisi töre cinayetleriydi. Yasal düzenlemeler konusunda yeterli olduğumuzu kabul etmelerine karşın, uygulamadaki eksikliklerin giderilmesi istendi.”

  Kadının statüsü güçlendirilmeli

  “İkinci olarak, kadınların sosyal ve siyasi hayata katılımı konusunda gerekli önlemlerin alınması istendi. Bu konudaki verilerin yeterli olmadığı dile getirildi. Biz de kadın istihdamı konusundaki çalışmalarımızı aktardık. Kadınların eğitim düzeyinin yükseltilmesi talepleri var.”

  İnsan Hakları Başkanlığı kurulsun

  “Üçüncü olarak, TBMM’de bekleyen İnsan Hakları Başkanlığı tasarısının bir an önce çıkarılmasını istediler. Özüne katılıyorlar. Kurulun, hükümetten bağımsız bir yapıya kavuşturulması konusunda daha önceden eleştirileri vardı.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı