Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BM’den ’Pınar E’ye insaniyet ödülü

  Uğur ERGAN / ANKARA
  22.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 22.04.2009 - 00:11

  Afrika’dan umut yolculuğuna çıkan kaçak 142 göçmeni Malta açıklarında kurtaran Türk gemisinin armatörü, kaptanı ve mürettebatına, Avrupa Birliği’nden sonra Birleşmiş Milletler’den de gurur veren bir teşekkür geldi.

  BM, bu yıl ilk kez verilecek ’Umut Ödülü’ne, tüm dünyaya örnek bir insanlık dersi veren geminin Türk personelini layık gördü.

  MALTA yakınlarında açık denizde ölümle boğuşan 142 Afrikalı kaçak göçmeni kurtaran Türk gemisi ’Pınar E.’nin armatörü Barış Erdoğan, kaptanı Aşık Tuygun ve mürettebat, dünyanın en büyük uluslararası kuruluşu olan Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da ödüllendirilecek.

  BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Sözcüsü Metin Çorabatır, bu yıl ilk kez verecekleri "Umut" ödülüne ’Pınar E’nin layık görüldüğünü belirttti. Çorabatır, şu bilgileri verdi:

  Tören 20 Haziran’da

  "Türk gemiciler tüm dünyaya insanlık dersi verdi. 20 Haziran’da TRT’nin Ankara stüdyolarında düzenlenecek törene BM gönüllüsü sanatçı Muazzez Ersoy da katılacak. Ödülü, BM’nin Türkiye Temsilcisi Michel Gaude veya BM Cenevre’den gelecek üst düzey bir yetkili verecek."

  Bir ödül talebi daha

  BM Türkiye Temsilciliği ayrıca New York’taki genel merkeze, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin dünya genelinde verdiği "Nansen Ödülü"nün de ’Pınar E.’ye verilmesini önerdi. "Nansen"i şimdiye kadar dünyada alan ünlüler arasında ABD’nin eski başkanlarından Roosevelt’in eşi Elena Roosevelt, İspanya Kralı Juan Carlos, Hollanda Kraliçesi ile bir süre önce yaşamını yitiren İtalyan sanatçı Pavarotti de bulunuyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı