Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BM’den Kıbrıs’a bir aylık son şans

  Doğan ULUÇ - Ömer BİLGE
  26.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 26.01.2012 - 09:25

  BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, New York Long Island’da ikinci çiftlik zirvesinde de ilerleme sağlayamayan Türk ve Rum liderlere bir aylık son bir mühlet verdi ve “Kıbrıs’a dönün şubat sonuna kadar müzakerelere devam edin, sonuca göre uluslararası konferansa karar vereceğim” resti çekti. Genel Sekreter, iki gündür devam eden zirvede tarafların ilerleme sağlayamadığını belirterek, nisana kadar 3 aylık takvim belirledi.

  Ban Ki-moon dün BM Genel Merkezi’nde yanına KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum lider Dimitris Hristofyas’ı alarak yaptığı açıklamada, 3 yıldır devam eden müzakerelerin son takvimini ilan etti. Yeni sürecin takvimi şöyle:

  Geri sayım başladı

  Taraflar Şubat sonuna kadar yoğunlaştırılmış müzakerelere devam edecek.
  Genel Sekreter’in danışmanı Aleksander Downer Mart başında son raporunu hazırlayacak.
  Genel Sekreter, yeterli ilerleme görürse, Mart sonunda yeni bir zirve düzenleyecek ve Nisan başında uluslararası konferans çağrısı yapacak.

  Rum tarafının anlaşma niyetiyle zirveye gelmediğini söyleyen Eroğlu, Ban Ki-moon’un uluslararası konferansa giden takvimini ise olumlu olarak değerlendirdi.

  Zirvenin perde arkası
  Toprakta 100 bin Rum kavgası

  Yetkililerden alınan bilgilere göre, başarısızlığa Rum tarafının, harita ve toprak talepleri neden oldu. Rum lider Hristofyas, 100 bin Rum’un 1974 öncesi sahip olduğu mülk kadar toprak iade edilmesinin kayıtlara geçmesini istedi. KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum lidere, “Vermeden almak istiyorsunuz” diye tepki gösterdi. Hristofyas ayrıca, BM’nin anlaşmazlık noktalarında köprü öneriler sunmasını engellemek amacıyla hazırladıkları 20 sayfalık önerilerini son ana kadar vermedi. Eroğlu’ndan KKTC’deki mülkiyet kayıtları ile nüfus bilgilerini de isteyen Hristofyas, yönetim konusunda ise çapraz oyu kabul etmezse, dönüşümlü başkanlığı unutması gerektiğini söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı