ANKARA HABERLERİ

BM’den Dünya Mülteci Günü’nde anlamlı sergi

Ezgi ARAL
23.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), Dünya Mülteciler Günü kapsamında, Ankara’da anlamlı bir sergiye imza attı. Serginin açılışına ünlü sanatçı Muazzez Ersoy da katıldı.

Ezgi ARAL

Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılan 2010 Dünya Mülteciler Günü Sanat Eserleri Sergisi, anavatanlarını terk etmek zorunda kalan 15 milyon mültecinin yaşadığı dramı konu alıyor. Sergiyle ilgili konuşan UNHCR Türkiye Temsilcisi Carol Batchelor, şunları söyledi:

“UNHCR bu sergiyi, sanatı bir araç olarak kullanarak iltica konusuyla ilgili kamuoyu oluşturmak amacıyla düzenlemektedir. Uzun ve köklü geçmişi boyunca başka ülkelere mülteci veren ve aynı zamanda savaş ve zulümden kaçan insanlara kapısını açan bir ülke olarak Türkiye bu konulara fazlasıyla aşinadır.”
Duyduğu memnuniyeti belirten Muazzez Ersoy da, şöyle konuştu:

“Bu tür organizasyonlar, toplumda bu konuda farkındalığı arttırmayı ve mültecilere, sorunları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamızı sağlamaktadır. Bugün bu sergide eserleri bulunan sanatçılar da aynı amaca katkıda bulunuyor.”

Sergi, 27 Haziran Pazar gününe kadar, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gezilebilecek.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde BM’den Dünya Mülteci Günü’nde anlamlı sergi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı