BM’deki Türklerin sayısı artacak

Zeynep BİLGEHAN
11.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı UNDP’nin insan kaynakları direktörlüğünü yürüten Cihan Sultanoğlu, UNDP Başkan Yardımcısı oldu.

Birleşmiş Milletler (BM)’e 30 yılınızı verdiniz. Başka yerde çalışmayı hiç düşünmediniz mi?
- Afrika’ya gittikten sonra akademik ortama dönmeyi bir daha düşünmedim. Yeni yerler görmek bana cazip geldi. Bir de BM’nin değerlerine inanıyorum ve insanların hayatında yarattığımız değişiklikleri görmek istiyorum.

Sizce BM, kuruluş amacındaki fonksiyonları tam anlamıyla yerine getirebiliyor mu?
- BM, kendi başına bir yapı değil. Üye ülkeler ne yaparsa ve nasıl kullanırsa Birleşmiş Milletler de öyle çalışıyor. Gelen tüm eleştirilere rağmen dünyanın, herkesin eşit sayıldığı böyle bir foruma ihtiyacı var ama tabii hiçbir şey mükemmel değildir.

BM’nin açıkladığı sekiz maddelik Binyıl Kalkınma Hedefleri’nde 12 yılda sadece üç konuda ilerlenme sağlandı. Bu bir başarısızlık mı?
- Binyıl kalkınma hedeflerinin imzalanması, insanlara ilk defa küresel olarak “Belli şeyleri yapmamız gerekiyor” diye güç verdi. Ama hedeflerin 2015’e kadar tamamlanması biraz zor. Bunda, son yıllardaki ekonomik krizin etkisi var.

Binyıl Kalkınma Hedefleri’nde çözülemeyen sorunlardan biri anne ölümleri. Türkiye’deki kürtaj tartışmalarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
- Yaklaşımımız kadınların güçlendirilmesi üzerine. Tabii ki tercih haklarının olması gerekiyor. Aile planlaması da bu tercih haklarının içinde.

Kemal Derviş’ten sonra UNDP’deki en yüksek kademedeki Türk oldunuz. BM yapısındaki Türklerin sayıları niye bu kadar az?
- Bugüne kadar Türkler BM’deki böyle görevlere pek ilgi göstermiyordu. Türkiye’nin kalkınan ülkelere yönelik katkısı artmasıyla BM’de çalışmak isteyen gençlerin sayısı da artacak.

AFRİKA’DA BAŞLADI BİR DAHA BIRAKAMADI

Cihan Sultanoğlu liseyi Robert Kolej’de okuduktan sonra lisans eğitimi için ABD’ye gitti. Staj deneyimi hayatını değiştirdi; “UNDP’de yönetici adayları için bir program başlamıştı. Ben de başvurdum. Sekiz aylık eğitimden sonra Tayland’a gönderildim.” Programdan sonra esas görevinin talimatı geldi: Afrika ülkesi Malavi. Daha sonra tüm kariyerini Birleşmiş Milletler’e adadı. New York’taki merkez ofisle beraber Fas, Litvanya ve Belarus’ta görev aldı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı