Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BM barış operasyonları 200 milyonu etkiliyor

  NEW YORK (A.A)
  21.10.2005 - 09:49 | Son Güncelleme: 21.10.2005 - 09:49

  BM Genel Sekreteri'nin barış koruma operasyonlarından sorumlu müsteşarı Jean-Marie Guehenno, devam etmekte olan BM barış operasyonlarının 200 milyon insanın yaşamını doğrudan etkilediğini söyledi.

  BM Genel Kurulu Dördüncü Komitesi'nde bir konuşma yapan Guehenno, dünyanın değişik bölgelerinde devam etmekte olan 18 barış koruma operasyonu kapsamında 83 bin asker, polis ve sivil personelin görev yaptığını, bu operasyonlar için verilen yetkinin ise 87 bin 250 personelin istihdamını mümkün kıldığını kaydetti.
  Barış operasyonları için sahada görev yapan personel sayısının 2000 yılından bu yana 5 kat arttığına dikkat çeken Guehenno, son 18 ayda 15 yeni ülkenin barış koruma operasyonları için polis, 8 ülkenin ise asker katkısında bulunduğunu belirtti.

  Barış koruma operasyonlarında görev yapan 85 personelin 2005 yılında görev başındayken hayatını kaybettiğini kaydeden Guehenno, barış koruma operasyonları konusundaki reform süreci başta olmak üzere bütün konularda asker katkısında bulunan ülkelerle yakın bir istişare içinde olduklarını ifade etti. Barış koruma güçlerinin aynı zamanda çatışmaların çözüme kavuşturulması konusunda da nitelikli katkıda bulunduğuna dikkat çeken Guehenno, kapsamlı silahsızlandırma faaliyetlerinin yanı sıra sadece 2005 yılında çatışmaların yeni sona erdiği 5 ülkede seçimlerin yapılmasına yardımcı olduklarına işaret etti.

  Guehenno konuşmasında, Sierra Leone ve Doğu Timor'da görevlerini başarıyla tamamlayan barış koruma operasyonlarının Fildişi Sahili ve Kosova'daki karmaşık siyasi durum karşısında da başarılı olduğunu kaydetti.
  Barış koruma güçlerinde görev yapan personelin karıştığı cinsel taciz ve seks skandallarına da değinen Guehenno, bu konuda son 20 ay içerisinde 221 barış koruma personeli hakkında soruşturma açıldığını, 10 sivil görevlinin işine son verildiğini, 88 askerin ise yargılanmak üzere ülkelerine gönderildiğini ifade etti.

  Guehenno, barış koruma güçlerinde bu tür cinsel suiistimallere karşı sıfır tolerans politikasının izlendiğine dikkat çekti.
  (BUL-REM-NİS)  08:09 21/10/05"

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı