Dünya Haberleri

DÜNYA

  BM Assange'la ilgili karar verecek

  AA
  02 Şubat 2016 - 14:36Son Güncelleme : 02 Şubat 2016 - 15:09

  Birleşmiş Milletler'in (BM) keyfi tutuklamalarla ilgili çalışma grubunun bu hafta, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın İngiltere'deki tutukluluk haliyle ilgili karar vermesi bekleniyor.

  BM'nin keyfi tutuklamalarla ilgili çalışma grubunun, üç yıldan fazla Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde yaşayan ve büyükelçilikten çıkamayan Assange ile ilgili kararını bu hafta cuma günü vermesi öngörülüyor.

  Assange, 2014 yılının Eylül ayında İsveç ve İngiltere'yi BM'ye şikayet etmişti. Yasal uzmanlardan oluşan çalışma grubunun, daha önce verdiği yasa dışı tutuklama kararlarının ardından, bu kişilerin çoğunun serbest bırakıldığı biliniyor.

  Julian Assange’ı İsveç savcısı sorgulayacakJulian Assange’ı İsveç savcısı sorgulayacak

  Çalışma grubunun kararının bir yaptırımı bulunmuyor, ancak Assange'ın yasa dışı olarak tutulduğuna karar verilirse; BM'nin İngiltere ve İsveç'e Assange'ın serbest bırakılması çağrısında bulunması bekleniyor.

  Son olarak Julian Assange'ın büyükelçilikte İsveçli savcılar tarafından sorgulanması teklif edilmişti. Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa, İsveçli savcılarının sorularının Ekvadorlu yetkililer tarafından yöneltileceğini açıklamıştı. Assange'ın davasına bakan İsveçli savcı Marianne Ny'ın, Ekvadorlu yetkilileri sorgulamayı kendisi yapması için ikna etmeye çalıştığı biliniyor. 

  Assange için polis nöbeti sona erdiAssange için polis nöbeti sona erdi

  Londra polisi, Ekvador Büyükelçiliği önündeki nöbetine geçen yıl Ekim ayında son vermişti.

  19 Haziran 2012'de İngiltere'deyken, hakkındaki İsveç'e iade kararının ardından Ekvador Büyükelçiliğine sığınan Assange, üç yıldan fazla süredir diplomatik misyonun bir odasında yaşıyor.

  Wikileaksin kurucusu Assange: Hollande beni arkamdan bıçakladıWikileaks'in kurucusu Assange: 'Hollande beni arkamdan bıçakladı'

  Sağlığından kimi zaman endişe edilen Assange'ın büyükelçilik binasından çıkması halinde şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanması ve İsveç'e iade edilmesi bekleniyor.

  İngiltere, Wikileaksin kurucusu Assange için 10 milyon sterlin harcadıİngiltere, Wikileaks'in kurucusu Assange için 10 milyon sterlin harcadı

  İngiliz mahkemesi 2012 yılında, 44 yaşındaki Avustralya vatandaşı Assange'ın, iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti. Julian Assange, İsveç'e iade edilirse ABD'ye gönderilmekten korktuğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

  Ekvador, çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange'ın siyasi iltica talebini kabul etmişti.

  Etiketler: Assange , BM , Avrupa , WikiLeaks
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı