Gündem Haberleri

  Bloomberg yorumcusu: 6 Mayıs takvimlere işaretlenecek bir gün

  EkoNet
  07.05.2010 - 23:00 | Son Güncelleme:

  ABD borsaları için 6 Mayıs 2010 Perşembe tarihi bir gün oldu. Teknoloji endeksi Nasdaq gün içinde yüzde 9'a varan bir düşüş yaşarken, gösterge Dow Jones ile en büyük şirketleri kapsayan S&P 500 endeksleri ise yüzde 8 çakıldı.

  Gün içinde gelen bu satışın nedeni ise uzun tartışmalara neden oldu. İlk şokun atlatılmasının ardından gelen tepki alımlarıyla borsalarda hafif toparlanma yaşandı. Olaylı günü Dow Jones endeksi yüzde 3.21; S&P 500 yüzde 3.25 ve Nasdaq da yüzde 3.44 düşüşle kapadı. 

  Bu düşüşler, ABD borsasının 1987'den beri en kara gününü yaşamasına neden oldu. Bloomberg televizyonunda yorum yapan sunucu yaşananları, "6 Mayıs, finansla ilgilenen herkesin takvimine işaretleyeceği bir gün oldu. Bugün tarihi bir gün" diye özetledi.

  NEDENİ TARTIŞMALI

  ABD borsasında yaşanan ve diğer piyasalara da yayılan bu tarihi düşüşün nedenleri büyük bir tartışma yarattı. Analistler, akla en yakın nedenin Yunanistan borç krizinin Avrupa geneline yayılacağı yönündeki kaygılar olduğunu söylüyor ancak bunun da bu kadar sert bir düşüşü haklı çıkarmayacağına dikkat çekiyor.

  ABD'de blunan Turner Investment Partners stratejisti David Kovacs, "Piyasanın şu anda bu kadar korkmasının nedeni Avrupa Merkez Bankası'nın Yunanistan'ı rahatlatacak olan tahvil alımı opsiyonunu tartışmaya dahi değer bulmamış olması. Özetle, akıllı yatırımcılar riskli kıymetleri satıyor" dedi.

  Ortaya atılan senaryolardan birisi bazı hisselerde teknik bir sorun yaşanması ve bunun da endekslerde ciddi bir düşüşe neden olması. Ancak New York borsası yetkilileri Reuters'a yaptıkları açıklamada, Perşembe günü hiçbir teknik sorunun yaşanmadığını ifade etti.

  Bir diğer olasılık da büyük bir aracı kurumun ya da bankanın yanlışlıkla yüklü bir satış emri vermiş olması. Bazı basın organları ABD'li dayanıklı tüketim malları üreticisi Procter & Gamble'ın (P&G) hisseleriyle ilgili işlemlerde bazı sorunların yaşandığını öne sürdü.

  İddialara göre, bir işlemci, P&G hisselerini satarken bilgisayarda "milyon"u ifade eden "m" tuşu yerine, "milyar"ı (billion) ifade eden "b" tuşuna bastı. Ancak bu olasılığın gerçek olup olmadığı henüz bilinmiyor.

  EURO 14 AYIN YENİ EN DÜŞÜĞÜNDE

  Yaşanan bu anormal satışlar yalnızca borsaları etkilemedi. Emtia ve döviz piyasası da satışlardan nasibini aldı. Altın fiyatları yüzde 3'ün üzerinde değer kazanırken, euro/dolar paritesi de bir ara kritik 1.26 seviyesinin altına indi.

  Euro, dolar ve yen karşısında 14 ayın yeni en düşük seviyesini gördü. Euro/dolar paritesi, panik satışlarının en yoğun olduğu sıralarda 1.2523 seviyelerine kadar geriledi ancak daha sonra toparlanarak 1.26 seviyesinin üzerine çıktı.

  Euronun dolar karşısında hafta başından bu yana değer kaybı yüzde 5'i, yılbaşından bu yana ise yüzde 12'yi buldu.

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı