Gündem Haberleri

GÜNDEM

  BLONDIE

  Hürriyet Haber
  28 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 28 Mart 1999 - 00:01

  No Exit

  (BMG)

  SENELER öncesinden, çok ama çok eskiymiş gibi gözüken bir dönemden; 1970'lerin sonları, 1980'lerin hemen başlarından, aklımda kalan en güzel şey Deborah Harry'nin yüzüdür. Çok güzeldi Deborah Harry'nin yüzü. Soğuk ama güzel, tam 1970'lere yakışan bir yüz. Sesi de güzeldi, şarkıları da güzeldi. Çoğu gece ‘‘Heart of Glass’’ı onlarca kez dinleyerek uyuduğumu biliyorum. Sonra bir gün, öyle birden bire değil de, yavaş yavaş, sesini soluğunu hemen değil, uzun bir süreye yayarak kesen Blondie dağıldı... Neyse, konu benim Deborah Harry'ye duyduğum büyük aşk değil tabii ki. Blondie yıllar sonra toplandı ve ‘‘No Exit’’ adında yeni bir albüm yaptı. Albümü heyecanla dinledim. Tabii ki eski Blondie değil ama neticede Blondie. Benim bu albümü sevmemem için inanın hiçbir neden yok. Duyduğum tek pişmanlık, albümün 4 parça ilaveli (eski hitlerinin yayınlanmamış live versiyonları vardı) 'limited edition'ına rastlamam ve çok afedersiniz keriz gibi o albümü Sanlı'ya alıp kendime almamam oldu. O keyifle dinliyor şimdi. Blondie'yi güzel kadınları seven herkese tavsiye ediyorum. Keyifle dinleyiniz ve beni hatırlayınız.

  RONSTADT, PARTON, HARRIS

  Trio II

  (WEA-Balet)

  MEMLE-KETİMİZDE sadece kolej yıllarında biraz gitar çalmış veya bir müddet ABD'de yaşamış kişilerin dinlediğini tahmin ettiğim country müzik tarzında bir albümle karşı karşıyayız. Ama öyle sıradan bir country albümü değil bu. Üç önemli kadın country şarkıcısı Emmylou Harris, Linda Ronstadt ve Dolly Parton (büyük meme esprisi yok, söz veriyorum) yine buluşmuşlar. Böyle genellemelerin yanlış olduğunu inanın ben de biliyorum ama bir Türk'ün country müzik dinlemesi için ortada bir neden bulunmadığına inanıyorum. Yani elbette Alabama'da yaşayan bir Amerikalı çiftçi için bu dünyanın en güzel müziğidir de, benim için hiçbir anlam ifade etmiyor. Şimdi muhakkak ‘‘Beğenmiyorsan dinleme kardeşim’’ diyenler çıkacak. Baştan söyleyeyim dinlemiyorum. Ama bunun nedeni beğenmeyişim değil, olsa olsa kafamın basmayışıdır. Hem özür, hem de iyi günler dilerim.

  BASIA

  Clear Horizon

  (Sony)

  ALBÜMLE ilk karşılaş-mamızı aktarmak istiyorum sizlere: İlk önce, ‘‘Kesin acayip sıkıcı bir şey. Ya fado söylüyordur şimdi bu, ya da dizgininden boşalmış duyguları şarkılarında yaşatan (peh peh peh!) kristal sesli bir insan’’ şeklinde düşündüm. Sonra yahu ben bu ismi sanki bir yerden hatırlıyorum aşamasına geçtim ki; hiç sevmediğim bir aşama olduğunu hemen söyleyeyim. Sonra bir anda mevzuya uyandım. Bu O kadındı. Matt Bianco'nun kadını. Nasıl sevindim anlatamam. Yok yani böyle bir sevinç gösterisi. Bu albüm Basia'nın solo şarkılarından yapılmış bir best-of. ‘‘Half A Minute’’ın live versiyonunu da koymuş. Dinle dinle bitmiyor. Pop jazz, müzik zevkime en uzak düşen türlerden biri ama bu durum Basia için değişir. Sesi çok güzel çünkü. Dinlemenizde hiçbir sakınca görmüyorum. Sanki görsem aman dinlemeyelim bu kaba insan bize kızar diye dinlemeyeceksiniz. Laf işte!..

  katkaya@hurriyet.com.tr

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı