Blok istenirse Halkbank satılır

Hürriyet Haber
11.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

HALK Bankası’nın özelleştirme sürecinin, yetkili kurumların blok satışı tercih etmesi halinde bu yıl içinde tamamlanabileceği belirtiliyor. Bankanın özelleştirilmesinde, stratejiyi belirleyecek danışman firma ihalesine katılım için bir kaç gün içinde davetiyelerin gönderileceği kaydedildi. Özelleştirme İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Halk Bankası özelleştirmesinde danışman firma ihalesi için davet usulü uygulanacak. İhaleye davet edilecek firmalar, Özelleştirme İdaresi, Halk Bankası ve Hazine tarafından ortaklaşa belirlenecek.

DANIŞMAN FİRMA SEÇİMİ: Davetin ardından, danışman firmaların tekliflerini sunması için yaklaşık 1 aylık süre verilmesi öngörülürken, bunun ardından geçecek 1-2 haftalık süreçte de danışman firmanın seçimi hedefleniyor. Danışman firmanın, Banka’nın özelleştirmesine ilişkin strajeyi belirlemesinin ise yaklaşık 2.5-3 ay alabileceği ifade ediliyor. Seçilen danışman firma, Banka’nın değer tespitini yapacak, bunun ardından ihale yöntemini (halka arz ya da blok satış gibi) belirleyecek. Danışman firmadan, stratejinin nasıl uygulanacağına ilişkin bir eylem planını da ortaya koyması istenecek. Bu arada danışman firmadan alınan görüşün ardından, yönteme ilişkin kararı, Hazine, Halk Bankası ve ÖİB temsilcilerinden oluşan komisyon verecek.

BU YIL İHALEYE ÇIKILACAK: Yetkililer, Halk Bankası’nın özelleştirilmesi için bu yıl içinde ihale ilanına çıkılacağını belirtirken, özelleştirmenin yıl içinde tamamlanması ise seçilecek yönteme bağlı olacak. Söz gelimi blok satış yönteminin benimsenmesi durumunda özelleştirmenin bu yıl içinde bitebilecek.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı