Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Blatter'e prens rakip

Ürdün Prensi Ali Bin Al Hussein, 29 Mayıs'ta yapılacak FIFA başkanlık seçiminde Sepp Blatter'in rakibi oldu.

Onur SALMAN
SON GÜNCELLEME

FIFA’nın 29 Mayıs’ta yapacağı başkanlık seçiminde Sepp Blatter’in karşısına güçlü bir rakip çıktı. FIFA Başkan yardımcılarında Ürdün Prensi Ali Bin Al Hussein, 78 yaşındaki Blatter’in rakibi olduğunu açıkladı.

4 dönemdir başkan olan Blatter’in karşısında aday olan Al Hussein, “Artık değişim zamanı geldi. Yönetimsel tartışmalardan sıyrılıp yeniden sporun kendisine dönme zamanı bu. Manşetler artık FIFA’yla değil futbolla alakalı olmalı” ifadelerini kullandı. Kendisine çok sayıda mesaj geldiğini de belirten Ürdün Prensi, “Bu dünya oyunu dünya çapında bir yönetimi hak ediyor. FIFA, dünyada milyarlarca seyircisi olan bir oyuna hizmet etmek için var. Hepimiz bir araya gelerek bu dünya oyununun keyfini yaşamalıyız” dedi.

Bilindiği gibi FIFA, Dünya Kupası ev sahipliği oylamasında rüşvet iddialarıyla sarsılmıştı.

1998 yılında beri FIFA başkanlık görevini yürüten Sepp Blatter karşısında otoriteler, Al Hussein’in şansı olduğunu vurguluyor. FIFA başkanlık seçimi için mevcut başkan Sepp Blatter ve Jerome Champagne adaylığını açıklamıştı.


Ali Bin Al Hussein kimdir?
Al Bin Al Hüseyin, 1975 Amman doğumlu. Ürdün Kralı Hüseyin'in üçüncü oğlu. Cezayir doğumlu eşi eski bir televizyoncu ve iki çocukları var. Ali, Ürdün'de, ABD'de ve Britanya'da eğitim gördü. 1999 yılında Ürdün Futbol Federasyonu Başkanlığı’na seçilen Ali Bin Al Hussein, 2011’de de Asya Futbol Konfederasyonları’nın FIFA Başkan Yardımcısı oldu. FIFA’nın başörtüsü engelini kaldırmasında oldukça önemli bir rol oynayan Ürdün Prensi, 2018 ve 2022 Dünya Kupası ev sahipliği oylamasına dair Michael Garcia’nın raporunun açıklanması için de önemli bir çalışma yaptı ve bu raporun kamuoyuna açıklanmasını sağladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz