Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Blatter'e başkanlık yolu açıldı

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), haklarında rüşvet suçlaması bulunan eski başkanlık adayı Katarlı Muhammed Bin Hammam ile FIFA Başkan Yardımcısı Jack Warner'ın yetkilerini geçici olarak askıya aldı.

A.A.
SON GÜNCELLEME
FIFA Etik Komitesi'nin açıklamasında, Bin Hammam ile Warner hakkındaki soruşturmanın daha ileriye götürülmesine yetecek somut kanıt bulunduğu belirtildi.

Bin Hammam ile Warner'ın, 10-11 Mayıs'ta Trinidad'da yapılan Karayib Futbol Federasyonları toplantısında delegelere 40 bin dolar rüşvet verdikleri iddia ediliyor. Buna ilişkin kanıtın, Amerikalı icra komitesi üyesi Chuck Blazer tarafından FIFA'ya iletildiği belirtiliyor.

Etik Komitesi'nin aldığı karar uyarınca, adaylıktan bugün çekilen Asya Futbol Konfederasyonu Başkanı Bin Hammam ile FIFA Başkan Yardımcısı Jack Warner hakkında kapsamlı bir tahkikat yürütülecek ve söz konusu kişilerin yetkileri bu soruşturma sonuçlanıncaya kadar askıya alınacak.

Çarşamba günü yapılacak FIFA başkanlık seçimi öncesinde üye ülkelere oy karşılığı rüşvet vermekle itham edilen Bin Hammam ile Warner, suçlu bulunmaları halinde FIFA'dan ihraç ve tüm futbol faaliyetlerinden men edilebilecek.

Bin Hammam, hakkında yürütülen soruşturma nedeniyle bugün adaylıktan çekildiğini açıklamıştı.

Etik Komitesi ayrıca, benzeri bir suçlamayla soruşturulan FIFA Başkanı Sepp Blatter'in rüşvet verdiğine dair somut bir kanıt bulunmadığına kanaat getirdi ve Çarşamba günü yapılacak seçime tek aday olarak girecek olan mevcut başkanın bir dönem daha seçilmesinin yolunu açtı.

Bunları da Beğenebilirsiniz